190 گونه گیاهی کمیاب و 1900 کتاب در بوستان نارنج | اگر از دوستداران

بوستان نارنج در محله ای موسوم به تاکسیرانی(شهید گمنام) در محدوده شرق تهران و در ضلع جنوبی خیابان پاسدار گمنام قرار دارد.

البته در این کتابخانه، کلکسیونی از حشرات مفید و مضر هم وجود دارد که برای افزایش آگاهی شان از آن جا هم دیدن می کنند.

کلید واژه ها: بوستان – گیاه – کتابخانه – گل و گیاه – کتاب – ساختمان – توسعه فضای سبز – بزرگ – زمین کشاورزی – یکی از – مرکز مشاوره – آموزش پرورش – سبزی و صیفی – منطقه – نارنج – پرورش – گونه گیاهی – پرورش گیاه – فضای سبز – خواندنی – کشاورزی – نگهداری – شهرداری – نخستین – همشهری – مشاوره – تهران – توسعه – کمیاب – مختلف


منبع: https://www.ghatreh.com/news/nn64534084/%DA%AF%D9%88%D9%86%D9%87-%DA%AF%DB%8C%D8%A7%D9%87%DB%8C-%DA%A9%D9%85%DB%8C%D8%A7%D8%A8-%D9%88-%DA%A9%D8%AA%D8%A7%D8%A8-%D8%AF%D8%B1-%D8%A8%D9%88%D8%B3%D8%AA%D8%A7%D9%86-%D9%86%D8%A7%D8%B1%D9%86%D8%AC

خواندنی های بیشتر را اینجا” دنبال کنید در انتهای بوستان ساختمان مرکز مشاوره و پرورش گل و گیاه منطقه14 به چشم می خورد که در واقع نخستین مرکز توسعه فضای سبز و آموزش پرورش گیاه در تهران است.

در اینجا 1900 جلد کتاب با موضوعات آفت شناسی، کشاورزی، آبیاری، باغبانی و زراعت وجود دارد.

از دیگر مزایایی بوستان نارنج، وجود 3 مزرعه خانواده است که توانسته خلاقیت شهروندان را شکوفا و اوقات فراغت شان را پر کند.

در اینجا 3 مزرعه خانواده و یک مزرعه دانش آموز وجود دارد.

در قفسه های چوبی کتابخانه تا چشم کار می کند کتاب ها و مقاله هایی است در باره علم گیاه شناسی و کشاورزی.

این کلاس ها به صورت رایگان برگزار می شود.

یکی از کلاس های آموزشی این مرکز سبزیکاری در فضای آپارتمانی است که می تواند هم به اقتصاد خانواده کمک کند و هم خانم خانه را سر شوق بیاورد.

وجود این باغ باعث می شود شهروندان هنگام گشتزنی در بوستان با انواع گیاهان و خواص آنها آشنا شوند.

محله تاکسیرانی یکی از محله های نسبتاً جوان منطقه 14 به شمار می رود که در محدوده ناحیه 3 این منطقه قرار دارد.

زمین ها قطعه بندی شده و هر کسی در زمین خود داروی گیاهی یا سبزی می کارد.

اگر از دوستداران کاشت و نگهداری گل و گیاه هستید و دلتان می خواهد در مزرعه شخصی سبزی و صیفی مورد علاقه خود را بکارید اما فضای لازم برای این کار را ندارید، – همشهری آنلاین_ رضانیکنام: بوستان نارنج یکی از بوستان های مهم این منطقه است که شکل گیری اش به سال 1373 برمی گردد.

آموزش هرس درخت ها و درختچه ها، پرورش گیاهان آپارتمانی، روغن گیری دارویی، معرفی دمنوش ها و روش آبیاری از جمله برنامه های آموزشی این مرکز است.

در واقع اینجا قطعه زمین کشاورزی بوده که از سوی شهرداری تملک و به بوستان تبدیل شده است.

اکنون دانشجویان و دانش آموزان برای مطالعه و بهره گیری از کتاب ها به اینجا می آیند و از سالن مطالعه برای انجام تحقیقات شان استفاده می کنند و گاهی کتاب به امانت می برند.

ساختمان مرکز، بزرگ و مجهز به کلاس های مختلف است.

البته الان سبزی های تابستانی کشت و برداشت می شود.

وجود این مزارع باعث می شود شهروندان از محصولات و دسترنج خود استفاده کنند و همین آنها را سر نشاط می آورد.

باغ اجتماعی یا بوتانیک گزینه دیگری است که نام مرکز مشاوره و پرورش گیاه بوستان نارنج را زبانزد خاص و عام کرده است.

در این باغ، بیش از 190 گونه گیاهی کاشته شده که به جز تعداد کمی گونه های بومی باقی از زیستگاه های مختلف به اینجا آورده شده اند.

اینجا پاتوق شهروندانی است که شوق گیاه پروری دارند و البته یکی از بخش های آن سالن بزرگی است که در دل آن کتابخانه بزرگی جا گرفته و امکاناتش خاص است.

مصداق این کتابخانه در هیچ کدام از مراکز مشاوره و پرورش گل و گیاه تهران وجود ندارد و این مهم یکی از مزیت های بارز این مرکز است.