گل در بازار قیمت، قد کشید| نرخ های بهاری در سرمای زمستانی

از دو سال پیش که بیماری کرونا شیوع پیدا کرد بازار گل نیز دیگر روی خوشی به خودش ندید اگر چه با اتمام این بیماری و برقراری روابط اجتماعی باری دیگر شاهد استقبال مردم از گل به‌ویژه در مناسبت‌ها و اعیاد مذهبی هستیم اما هنوز هم بازار فروش این محصول به دو سال پیش بازنگشته است

این فروشنده ابراز می‌کند: مردم اکنون بیشتر در وضعی هستند که ترجیح می‌دهند کالاهای اساسی و موردنیاز را خریداری کنند.

رضا مزینانی بابیان اینکه قیمت یک شاخه گل بر اساس کیفیت قیمت‌گذاری و به فروش می‌رسد اذعان کرد: قیمت یک بسته گل رز درجه‌یک ۷۵۰ هزار تومان است درحالی‌که قیمت یک بسته گل درجه سه ۵۵۰ هزار تومان است لذا اختلاف قیمت بین شاخه گل درجه‌یک و درجه سه از بابت کیفیت است.

بازار؛ گروه استان‌ها: بازار گل‌فروشان در ماه‌های پایانی امسال به دلیل هم‌زمانی با برخی مناسبت‌ها مانند روز پدر و هم‌چنین اعیاد پیش رو مانند مبعث و ولادت ائمه اطهار روزهای پررونقی را پشت سر می‌گذارد اما نوسان قیمت‌ها و نرخ‌های متغیر یکی از گلایه‌هایی است که بسیاری از شهروندان در خصوص عرضه قیمت یک شاخه گل این روزها ابراز می‌کنند.

وی بابیان اینکه در شهر مشهد حدود ۱۰۰ هکتار گلخانه گل شاخه بریده دارد که در سطح استان این عدد حدود ۴۵۰ هکتار هست افزود: در این‌ بین حدود ۴۰ عمده‌فروش گل و پخش گل هستند و حدود ۷۰۰ واحد خرده‌فروش داریم.

در فصل زمستان به دلیل سرمای هوا، کاهش طول روز و علل مختلف، تولید گل کمتر است و لذا به‌تبع آن قیمت‌ها افزایش پیدا می‌کند

وی بابیان اینکه البته با اتمام این بیماری و برقراری روابط اجتماعی باری دیگر شاهد استقبال مردم از گل به‌ویژه در مناسبت‌ها و اعیاد مذهبی هستیم اما هنوز هم بازار فروش این محصول به دو سال پیش بازنگشته است.

افزایش هزینه تولید

گل مشتری ندارد

سمنگانی عنوان کرد: مشهد یکی از قطب‌های تولید گل رز در کشور بوده که باکیفیت‌ترین گل‌های رز در ایران در آن تولید می‌شود. همچنین مشهد یکی از مهم‌ترین قطب‌های صادرات گل رز از ایران به خارج از کشور به دلیل وجود مرز مشترک خراسان رضوی با کشور ترکمنستان است.

رئیس انجمن گل رز ایران تصریح کرد: آیین‌نامه نظام صنفی سود قانونی واحدهای گل‌فروشی را حداکثر ۳۰ درصد تعیین می‌کند و اکثر گل‌فروشی‌ها با همین سود قناعت می‌کنند و لذا تخلف از نرخ‌های قانونی به‌طور حتم سودجویی محسوب شده و با متخلفان برخورد می‌شود.


منبع: https://www.tahlilbazaar.com/news/206519/%DA%AF%D9%84-%D8%AF%D8%B1-%D8%A8%D8%A7%D8%B2%D8%A7%D8%B1-%D9%82%DB%8C%D9%85%D8%AA-%D9%82%D8%AF-%DA%A9%D8%B4%DB%8C%D8%AF-%D9%86%D8%B1%D8%AE-%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D8%A8%D9%87%D8%A7%D8%B1%DB%8C-%D8%AF%D8%B1-%D8%B3%D8%B1%D9%85%D8%A7%DB%8C-%D8%B2%D9%85%D8%B3%D8%AA%D8%A7%D9%86%DB%8C

قیمت گل در بازار قد کشید| قیمت‌های داغ در زمستان سرد

دهقانپور با اشاره به اینکه اهدای ۴ شاخه گل برای تقدیم به دوستانمان حداقل ۲۰۰ هزار تومان و دسته‌گل درخور توجه افزون بر یک‌میلیون تومان هزینه در بردارد بیان می‌کند: با این احتساب بسیاری از افراد ترجیح می‌دهند به‌جای خرید یک دسته‌گل ۵۰۰هزارتومانی معمولی هزینه آن را به خرید یک روسری یا کادو اختصاص دهند.

قیمت‌های داغ

وی ادامه می‌دهد: در حال حاضر حتی زوج‌هایی که برای گل‌آرایی خودرو و ماشین عروس به ما مراجعه می‌کنند از اینکه مبلغ‌های میلیونی برای تزئین و استفاده از گل پرداخت کنند واهمه دارند و به دنبال راه‌های دیگر برای فرار از قیمت‌ها هستند.

قیمت گل در بازار قد کشید| قیمت‌های داغ در زمستان سرد

مهدی سمنگانی با اشاره به اینکه عمده صادرات گل رز از خراسان رضوی صورت می‌گیرد بیان کرد: گل رز گل استراتژیک در خراسان رضوی است به این دلیل که صادرات عمده گل رز ایران از خراسان انجام می‌شود.

وی بابیان اینکه دلیل افزایش قیمت گل، افزایش هزینه‌های تولید و تأثیر آن بر قیمت تمام‌شده پرورش گل‌ است ادامه داد: هزینه‌های تولید گل و گیاه در طی دو سال گذشته به‌شدت افزایش‌یافته است به‌گونه‌ای که قیمت کودهای شیمیایی و هم‌چنین سموم چندین برابر شده است.

به گزارش خبرنگار بازار در حال حاضر قیمت یک شاخه گل رز در نقاط مختلف مشهد از شاخه‌ای ۳۵ هزار تومان تا ۸۰ هزار تومان و یک دسته‌گل نرگس از ۲۰ تا ۷۰ هزار تومان متغیر است لذا برای بسیاری از خریداران این سؤال مطرح می‌شود که این نرخ‌های متفاوت در سطح بازارچه دلیلی دارد و از کجا نشاءت گرفته است؟

هزینه‌های تولید گل و گیاه در طی دو سال گذشته به‌شدت افزایش‌یافته است به‌گونه‌ای که قیمت کودهای شیمیایی و هم‌چنین سموم چندین برابر شده است

احسان دهقان پور یکی از فروشندگان گل و گیاهان آپارتمانی در مشهد به بازار می‌گوید: هزینه پرورش و نگهداری گل بسیار زیاد است و از طرفی باوجود استفاده از فنّاوری اما هنوز هم‌زمان نگهداری این محصول بسیار کوتاه است.

رئیس انجمن گل رز ایران بابیان اینکه عمده تقاضا گل در خراسان رضوی برای گل رز است اذعان می‌کند: در مناسبت‌هایی مانند روز مادر، گل‌های شاخه بریده به‌ویژه گل رز مشتری بیشتر دارند.

رئیس اتحادیه گل‌فروشان البته برودت هوا در ماه‌های پایانی سال همواره در افزایش قیمت‌ها مؤثر دانست و ابراز کرد: در فصل زمستان به دلیل سرمای هوا، کاهش طول روز و علل مختلف، تولید گل کمتر است و لذا به‌تبع آن قیمت‌ها افزایش پیدا می‌کند.

وی در پاسخ به این سؤال که چرا قیمت یک شاخه گل در مغازه‌ها بسیار متفاوت است نیز پاسخ داد: برخی افراد ازگل‌های درجه ۳ برای فروش استفاده می‌کنند لذا جای تخفیف بیشتری دارند و برخی افراد ازگل‌های رز درجه‌یک استفاده می‌کنند که همین موضوع موجب اختلاف قیمت می‌شود و ازآنجاکه بسیاری از مشتریان به‌ویژه در سر چهارراه‌ها امکان تشخیص گل درجه را از درجه ۳ ندارند این‌گونه تصور می‌کنند که سایر فروشندگان در حق آن‌ها اجحاف کردند.

وی در پاسخ به این سؤال که هر بسته حاوی چند شاخه گل هست نیز ادامه داد: هر بسته گل رز هلندی ۲۰ شاخه داشته و به‌عنوان‌مثال در یک بسته گل رز درجه‌یک ۷۰۰ هزارتومانی، هر شاخه ۳۵ هزار تومان است.

وی با این بیان که فروش این محصول باوجود ضایعاتی که دارد چندان سوددهی ندارد ابراز می‌کند: از دو سال پیش که بیماری کرونا شیوع پیدا کرد بازار گل نیز دیگر روی خوشی به خودش ندید.

رئیس اتحادیه گل‌فروشان و فروشندگان سموم دفع آفات نباتی مشهد در پاسخ به این سؤال که تفاوت قیمت‌ها ناشی از چیست نیز پاسخ داد: قیمت‌گذاری برای شاخه های گل رز یکسان بوده و فروشندگان موظف به رعایت سود مشخص هستند.

وی ابراز می‌کند: اکنون وضعیت فروش گل و گیاه مناسب نیست و در همه ایام سال سیر نزولی خرید را نسبت به سال‌های گذشته طی کرده است.

قیمت گل در بازار قد کشید| قیمت‌های داغ در زمستان سرد