پایانه های صادراتی در استان مرکزی در گیر و دار زیرساخت |

وی افزود: پایانه های صادراتی در دو نوع عام و خاص فعالیت دارند که پایانه های عام می توانند صادرات تمامی تولیدات را تحت پوشش قرار دهند اما پایانه های خاص به صادرات یک نوع کالا اختصاص دارند.

انتهای پیام/711/ن
کلید واژه ها: استان مرکزی – صادرات – صادر – استان – پایانه – پایانه صادراتی – مرکزی – سازمان ها – گمرک – زیرساخت – کشورهای مختلف – سازمان – مدیرکل – گمرکات – پسته زرندیه – مختلف – محلات – محصول – خارجه – زمانی – تجارت – زیرساخت ها – سایر – نیاز – قرار – کنار – حضور – مجوز – گل و گیاه – توانمندی


منبع: https://www.ghatreh.com/news/nn65073211/%D9%BE%D8%A7%DB%8C%D8%A7%D9%86%D9%87-%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D8%B5%D8%A7%D8%AF%D8%B1%D8%A7%D8%AA%DB%8C-%D8%AF%D8%B1-%D8%A7%D8%B3%D8%AA%D8%A7%D9%86-%D9%85%D8%B1%DA%A9%D8%B2%DB%8C-%D8%AF%D8%B1-%DA%AF%DB%8C%D8%B1-%D9%88-%D8%AF%D8%A7%D8%B1

از این رو به دلیل گستردگی توانمندی های صادراتی استان که در نقاط مختلف آن پراکنده هستند وجود پایانه های صادراتی مختص هر محصول بسیار حائز اهمیت بوده و می تواند تمرکز خدمات و امکانات برای صادرکنندگان را فراهم سازد و علاوه بر این سهولت دسترسی به این خدمات در نقاط مختلف کشور هم از دیگر مزایای راه اندازی این پایانه ها است.

بهروز قاسمی کارشناس اقتصادی در این باره به خبرنگار تسنیم گفت: پایانه های صادراتی با متمرکز کردن خدمات صادراتی نقش با اهمیت را در بخش صادرات و به تبع آن وضعیت اقتصادی دارند و در واقع این مجموعه ها با هدف کاهش هزینه ها و راه یابی محصولات تولید داخل به بازارهای رقابتی ایجاد می شوند و با گسترش صادرات می توانند سهم قابل توجهی را در پویایی اقتصاد یک منطقه داشته باشند.

مدیرکل گمرکات استان مرکزی با اشاره به اینکه شرایط صادرات پسته کمی متفاوت است گفت: برخی از آزمایشگاه های پسته ایران مورد تایید کشورهای اروپایی نیست و تنها آزمایشگاه های تهران رفسنجان و کرمان مورد قبول است بنابراین اگر بخواهیم این آزمایشگاه ها را در استان ایجاد کنیم هم هزینه های گزافی ایجاد می شود و هم باید با کشورهای اروپایی رایزنی هایی صورت گیرد و آزمایشگاه های مورد تایید کشورهای اروپایی را تاسیس کرد.

درحالی پایانه های صادراتی در استان مرکزی در گیر و دار زیرساخت ها قرار دارد که به گفته مدیرکل گمرکات استان مرکزی زمانی که از پایانه صادراتی صحبت می شود باید در کنار گمرک سایر سازمان ها ذینفع در تجارت خارجه که نیاز است مجوز صادر کنند حضور داشته باشند.

در زمینه پایانه های صادراتی بحث لجستیک مطرح است “اسماعیل حسینی” مدیرکل گمرکات استان مرکزی در گفت وگو با خبرنگار تسنیم با اشاره به اینکه پایانه های صادراتی هنوز به صورت مطلوب شکل نگرفته است اظهار داشت: پایانه صادراتی یعنی در کنار گمرک سازمان های متولی امر تجارت مانند بهداشت، جهاد کشاورزی، استاندارد، آزمایشگاه ها و غیره باید در این پایانه ها حضور داشته باشند و در صورتی که گمرک پایگاهی را تاسیس کند و سازمان های دیگر پای کار نباشند برای اخذ مجوز صادرات، محصول باید به شهرهای دیگر ارسال شود.

حسینی تصریح کرد: در زمینه پایانه های صادراتی بحث لجستیک مطرح است چراکه در بحث گل و گیاه اگر هواپیما یا کامیون واجد شرایطی که بتوان گل و گیاه را حمل کند وجود نداشته باشد در بحث صادرات با چالش مواجه می شویم.

– ها قرار دارد که به گفته مدیرکل گمرکات استان مرکزی زمانی که از پایانه صادراتی صحبت می شود باید در کنار گمرک سایر سازمان ها ذینفع در تجارت خارجه که نیاز است مجوز صادر کنند حضور داشته باشند.

وی افزود: اینکه در جهت رونق صادرات تنها زمینی به پایانه پسته، گل و گیاه و غیره اختصاص دهند مناسب نیست پایانه صادراتی باید جایی باشد که همه سازمان هایی که نیاز است مجوز صادر کنند حضور داشته باشند به طور مثال اگر جهاد کشاورزی مجوز صادرات گل را صادر نکند امکان صادرات نیز وجود ندارد.

مدیرکل گمرکات استان مرکزی ادامه داد: زمانی که از پایانه صادراتی صحبت می شود باید در کنار گمرک سایر سازمان ها ذینفع در تجارت خارجی که نیاز است مجوز صادر کنند حضور داشته باشند همچنین در بحث لجستیک باید فعال شوند و شرکت های حمل و نقل پای کار باشند که تاکنون چنین چیزی در استان مرکزی برای ارائه خدمات شکل نگرفته است.

از اراک ، استان مرکزی یکی از استان های با ظرفیت بالای صادرات بوده که در این راستا سنگ محلات، انار ساوه، پسته زرندیه و گل و گیاه محلات آن زبانزد است و محصولات تولیدی در این حوزه ها به کشورهای مختلف صادر می شود.

کارشناس اقتصادی تصریح کرد: به نظر می رسد جای فعالیت این پایانه ها در استان مرکزی خالی است چراکه استان مرکزی به عنوان یکی از قطب های صنعتی کشور نیاز مبرمی به توسعه این پایانه ها در زمینه تولیدات مختلف دارد که از جمله آنها می توان به پایانه صادراتی گل و گیاه، پسته، انار، سنگ و غیره اشاره کرد.

سازمان های ذینفع در تجارت خارجی باید مشارکت کنند وی خاطرنشان کرد: در صورت عدم ایجاد پایانه های صادراتی در استان ارزیابی توسط گمرک در محل کارخانه انجام می شود و در بسیاری از مواقع گمرک با حضور در گلخانه ها خدمات ارائه می دهند بنابراین در این زمینه برای گمرک مشکلی وجود ندارد.

قاسمی بیان کرد: با ایجاد پایانه های صادراتی می توان علاوه بر تسهیل و تحرک صادرات با صرفه جویی در وقت و هزینه از خدمات صادراتی قابل توجهی بهره مند شد همچنین با توجه به صنعتی بودن استان و ظرفیت بالای تولیدات غیرنفتی با ایجاد چنین پایانه هایی تا حدود بسیار زیادی می توان به اقتصاد استان کمک کرد.

وی عنوان کرد: نیاز به وجود پایانه های صادراتی مختلف در استان مرکزی به عنوان یک استان صنعتی با برخورداری از هزاران واحد صنعتی و تولیدی به شدت احساس می شود.