ماجرای فیلم جنجالی خاک دزدی در دل یک جنگل چه بود؟ | گران ترین خاک دنیا چطور توسط سودجویان غارت می شود؟

به گفته مدیرکل اداره حفاظت محیط زیست مازندران، این منطقه عرصه ملی بوده و جنگل های آن تحت مدیریت اداره کل منابع طبیعی قرار دارد.

نامه مخالفتی را نیز برای مجموعه نهادهای نظارتی و قضایی استان ارسال کرده ایم تا ان شاءالله مسیر قضایی طی شده و متخلف یا متخلفان در این مجموعه، بر اساس محاکم قضایی تحت پیگرد قرار گیرند.

تا اینکه مجدداً با درخواست های صورت گرفته و به استناد قانون بودجه سال 1401 و با توجه به مجوزهای صادرشده قبلی، مزایده برگزار و نهایتاً با یک شرکت پیمانکار در چهارچوب ضوابط قرارداد منعقد شده است.

این منطقه در دل جنگل هیرکانی قرار داشته و هرگونه اقدام از جمله جابه جایی خاک یا آسیب زدن به درختان و نهال ها، به زیستگاه جانوران آسیب می زند.

در تصاویر منتشر شده در فضای مجازی، – به گزارش سایت قطره و به نقل ازهمشهری آنلاین، البته این تنها بخش کوچکی از رخداد تلخی است که در قلب هیرکانی رخ داده است، چرا که در نتیجه تخریب خاک گفته می شود بخشی از درختان توسکا و درختان کهنسال و صدها نهال زیر چرخ های بیل مکانیکی و کامیون نابود شده و جان شان را از دست داده اند.

ضمناً در محوطه داخل آب بندان درختان ارزشمند جنگلی وجود ندارد و درختی هم تاکنون قطع نشده و قرار نیست درخت های توسکا قطع شوند.

واقعیت این است که خاک جنگلی پیت ، گران ترین خاک برای کشت و کار به شمار رفته و طرفداران بسیاری دارد.

به گفته این مقام مسئول، در لایروبی ها خاک مازادِ حاصل از لایروبی باید خارج شود.

حسب تأیید موضوع توسط جهاد کشاورزی برای تأمین آب آن منطقه، مجوزهای اداره کل حفاظت محیط زیست و اداره کل منابع طبیعی استان در سال 1398 برای دهیاری صادر شد اما به دلایلی لایروبی در آن سال انجام نشد.

حمل خاک در جنگل ممنوع است در همین حال فتح الله غفاری معاون امور جنگل اداره کل منابع طبیعی استان مازندران- ساری نیز می گوید: در حین لایروبی یک آب بندان واقع در روستای اِروِت، مقداری جزیی از خاک (پیت) در این منطقه حمل شد که بلافاصله اداره کل منابع طبیعی مطلع شده و جلوی کار را گرفتند.

این وظیفه ای بود که ما باید انجام می دادیم.

انتشار تصاویر و فیلم هایی از فروش خاک جنگلی در قلب هیرکانی، بار دیگر قلب دوستداران محیط زیست را به درد آورد.

مدیر بهره برداری و نگهداری از تأسیسات آبی و برقابی شرکت آب منطقه ای مازندران در آخر می افزاید: همان گونه که اشاره شد قبلاً تمامی مجوزها از ادارات کل منابع طبیعی و حفاظت محیط زیست صادر شده بود و اقدامات اخیر نیز در راستای همان مجوزها بوده است.

این خاک ارزشمند بیشتر به عنوان مصارف گلخانه ای و پرورش گل و گیاه کاربرد داشته و از بقایای نوعی خزه یا جلبک به وجود می آید.

در همین راستا نیز اداره حفاظت محیط زیست و منابع طبیعی استان صراحتاً با هرگونه حمل خاک در این منطقه مخالفت کرده و در نتیجه کار لایروبی تا اطلاع ثانوی متوقف شده است.

وی در پاسخ به اینکه آیا اداره حفاظت محیط زیست این استان تنها وظیفه اش درقبال این موضوع مهم، این بوده که مخالفت خود را به صورت مکتوب اعلام کرده و دیگر کاری انجام ندهد، می گوید: ما دیگر چه کاری می توانستیم انجام دهیم! اداره حفاظت محیط زیست استان به عنوان یک دستگاه نظارتی، به این موضوع ورود پیدا کرده و مخالفت خود را به صورت کتبی و شفاهی اعلام کرده است.

این مقام مسئول، فروش خاک جنگلی در قلب هیرکانی را تأیید نکرده و می گوید: لایروبی با دستور آب منطقه ای استان انجام شده است؛ اما قوانین لایروبی بر اساس ضوابط مشخص، رعایت نشده است.

برای خروج خاک نیز طبق قانون مجوز دیگری توسط اداره کل صمت صادر می شود.

هم اکنون اداره حفاظت محیط زیست و منابع طبیعی مازندران-ساری با ادامه کار مخالفت کرده و لایروبی به دستور دادستان تا اطلاع ثانوی متوقف شده است.

به دستگاه های نظارتی نیز اعلام کرده ایم که با هرگونه لایروبی و فروش رسوبات لای مخالف هستیم.

در حقیقت حمل هرگونه خاک از اراضی جنگلی ممنوع است.

در آب بندان اِروِت هم مطابق این اصل مجوزها توسط آب منطقه ای و صمت صادر شده است.

وی می افزاید: بر اساس قانون، برگزاری مزایده و انجام لایروبی آب بندان ها و رودخانه ها توسط آب منطقه ای صورت می گیرد.

تاکنون درختی قطع نشده است برای بررسی بیشتر موضوع، با مدیر بهره برداری و نگهداری از تأسیسات آبی و برقابی شرکت آب منطقه ای مازندران نیز تماس گرفته و ماجرا را از زبان ایشان جویا شدیم.

فتح الله غفاری جابه جایی حجم زیادی از خاک (پیت) در نتیجه لایروبی برکه اِروِت را تکذیب کرده و می گوید: در همان روز نخست، بخشی بسیار جزیی از خاک جابجا شده بود که بلافاصله پس از اطلاع، کار را متوقف کردیم.

در حال حاضر اداره کل منابع طبیعی به رغم مجوزهای قبلی، موضوع را در حوزه قضایی مطرح کرده که با تشکیل جلسه مشترک به منظور بررسی در حوزه آب و منابع طبیعی، مقرر شده یک هفته عملیات لایروبی متوقف و پس از کارشناسی تصمیم نهایی اتخاذ شود.

به همین دلیل نیز ما مخالفت کرده و این موضوع را به دادستان اعلام کرده ایم.

با توجه به کم آبی ذاتی منطقه و تشدید کم آبی ها در سال های خشک و کم آب و اثربخشی آب در منطقه، دهیاری و اهالی منطقه سال 1397 درخواست لایروبی آب بندان مذکور را به اداره منابع آب شهرستان ارائه کردند.

هم اکنون نیز کار لایروبی در برکه اِروِت متوقف شده است.

در حال حاضر نیز کار لایروبی متوقف شده است.

جواد طوسی به می گوید: آب بندان اِروِت در منطقه جنگلی-کوهستانی چهاردانگه واقع شده است.

به گفته این مقام مسئول، در حقیقت شرکت آب منطقه ای استان برای لایروبی این آب بندان، قراردادی با یک پیمانکار بسته بود، اما در حین کار بخش کوچکی از خاک این منطقه جابه جا شد؛ در همان روز طی مکاتبه ای با دادستان منطقه، شرکت آب منطقه ای، محیط زیست و صنعت و معدن، مخالفت خود را اعلام کرده و اعلام کردیم که جلوی این کار باید گرفته شود.

اما در این آب بندان با توجه به شروع نشدن لایروبی هنوز خاک خارج نشده است.

خوشبختانه دادستان نیز دستور توقف کار را صادر کردند.

البته طبق قانون، برداشت هرگونه خاک در اراضی جنگلی اعم از پیت ، تحت هر عنوانی ممنوع است؛ اما متأسفانه همه ساله تعداد کثیری از سودجویان، وارد قلب هیرکانی شده و با بهانه های مختلف، بخش های زیادی از خاک پیت را با کامیون حمل کرده و در شهرها و حتی کشورهای همجوار به فروش می رسانند! قوانین لایروبی رعایت نشد عطاءالله کاویان ، مدیرکل اداره حفاظت محیط زیست مازندران در توضیح ادعای فروش خاک جنگلی در قلب هیرکانی می گوید: اداره حفاظت محیط زیست استان با لایروبی و فروش رسوبات لای در برکه اِروِت واقع در جنگل چهاردانگه مازندران مخالفت کرده و نامه مخالفت خود را نیز 10 روز پیش زده و اعلام کرده است.

کلید واژه ها: محیط زیست – گران ترین – هیرکانی – حفاظت محیط زیست – درختان کهنسال – جنگل – درختان – تصاویر – منابع طبیعی – بیل مکانیکی – فیلم جنجالی – جنگلی – تخریب خاک – فیلم – سودجویان – طرفداران – زیست – داده – گل و گیاه – محیط – گران – دادستان – ارزشمند – مکانیکی – لایروبی – کاربرد – واقعیت – کهنسال – انتشار – همشهری


منبع: https://www.ghatreh.com/news/nn64498570/%D9%85%D8%A7%D8%AC%D8%B1%D8%A7%DB%8C-%D9%81%DB%8C%D9%84%D9%85-%D8%AC%D9%86%D8%AC%D8%A7%D9%84%DB%8C-%D8%AE%D8%A7%DA%A9-%D8%AF%D8%B2%D8%AF%DB%8C-%D8%AF%D8%B1-%D8%AF%D9%84-%DB%8C%DA%A9-%D8%AC%D9%86%DA%AF%D9%84-%DA%86%D9%87

در این فرایند فلسفه و مبنای قانون همان تهاتر خاک با لایروبی است.

آب این آب بندان را نیز آب منطقه ای استان مازندران-ساری مدیریت می کند.