طرز نگهداری نخل لیندا در خانه

تکثیر گیاه
نخل لیندا گیاهی است که می‌تواند پاجوش یا همان پاگیاه تولید کنید. پاجوش در کنار گیاه اصلی از درون خاک می‌روید. شما می‌توانید به‌راحتی این پاجوش‌ها را از گیاه مادر جدا کنید و به‌صورت جداگانه بکارید تا گیاه جدیدی داشته باشید. در کل تکثیر لیندا دشوار است زیرا ممکن است با تکثیر اشتباه ریشه گیاه مادر آسیب دیده و متوقف شود، در این صورت گیاه ریشه‌های خود را سریعا احیا نخواهد کرد. برای تکثیر لیندا، بذر را باید در خاک پیت و هوای گرم برای ریشه‌دار شدن جوانه‌های ظاهر شده بر روی ساقه کاشت.

همچنین وقتی سن گیاه بالا برود از ساقه آن جوانه‌هایی می‌روید که باید فوراً حذف شوند.


منبع: https://www.ghatreh.com/news/nn65214358/%D8%B7%D8%B1%D8%B2-%D9%86%DA%AF%D9%87%D8%AF%D8%A7%D8%B1%DB%8C-%D9%86%D8%AE%D9%84-%D9%84%DB%8C%D9%86%D8%AF%D8%A7-%D8%AF%D8%B1-%D8%AE%D8%A7%D9%86%D9%87

غبار پاشی
لیندا در طول سال به هفته‌ای یک‌بار غبارپاشی نیاز دارد. اما در دمای زیر ۱۰ درجه نباید غبارپاشی کرد.

به گزارش یکتاپرس، یکی از گیاهان آپارتمانی بسیار پرطرفدار نخل لیندا است. این گیاه با برگ‌های فر و پیچ خورده‌اش یا به اصطلاح دم اسبی‌اش ظاهری زیبا و متفاوت دارد. حتی تنه لیندا هم بسیار زیباست. همچنین این گیاه برای انسان‌ و حیوان سمی نیست و می‌توانید آن را با خیال راحت در منزلتان نگهداری کنید.اگر در زمینه گل و گیاه تبحر کافی ندارید خرید لیندا انتخاب مناسبی است، زیرا گیاه مقاومی است و حتی می‌تواند در برابر کم آبی دوام بیاورد، چون نخل لیندا بومی مناطق خشک جنوبی مکزیک است. اگر جزو آن دسته افرادی هستید که به سفر زیاد می‌روید هم خیالتان از بابت لیندا جمع باشد. البته باید برای قد کشیدن این گیاه صبور باشید زیرا رشد نخل لیندا کند است؛ در عوض عمر طولانی دارد.

خاک و کوددهی
برای نخل لیندا بهتر است از خاک کاکتوس استفاده کنید. همچنین ترکیبی از خاک رس، شن و مواد آلی نیز مناسب است. نخل لیندا فقط دو تا سه بار در سال نیاز به کوددهی دارد. اگر به لیندا کود زیاد دهید روی برگ‌هایش لکه‌های قهوه‌ای ایجاد می‌شود. کود کاکتوس آن هم یک بار در بهار و یک بار در تابستان برای این گیاه کفایت می‌کند.

نور
نخل لیندا هم در نور غیرمستقیم و هم مستقیم دوام می‌آورد، این گیاه در محیطی با نور کم رشد کمتری دارد. هر چقدر نور بیشتر باشد رشد گیاه هم بیشتر می‌شود. از طرفی نباید آن را به‌طور ناگهانی مقابل آفتاب بگذارید؛ ابتدا چند ساعت در روز آن را در مقابل نور بگذارید و سپس به سایه منتقل کنید. تا گیاه کم‌کم به نور عادت کند و برگ‌هایش نسوزد.

آبیاری و رطوبت هوا
برای آبیاری لیندا عجله نکنید. آبیاری بیش ‌از اندازه لیندا را از بین می‌برد. زرد شدن برگ‌های نخل لیندا نشانه آبیاری زیاد و آسیب دیدن ریشه‌های آن است. هرگاه خاک گیاه کاملا خشک شد، این گیاه را آبیاری کنید. حتی در زمستان به لیندا کمتر آب دهید و به‌صورت قطره‌ای آبیاری کنید. همچنین لیندا با شرایط آب و هوایی خشک سازگار است و نزدیک وسایل گرم‌کننده نگذارید. از طرفی گیاه را دور از هوای سرد پنجره، کولر یا در ورودی منزلتان قرار دهید، زیرا جریان هوای سرد باعث خشک شدن برگ‌های لیندا می‌شود.

هرس کردن
نخل لیندا را هیچ وقت هرس نکنید. زیرا به هرس نیازی ندارد و اگر برگ‌های آن را هرس کنید، نوک برگ‌هایش قهوه‌ای می‌شود.

نخل لیندا اگر در فضای باز کاشته ‌شود، گل‌ می‌دهد، اما در فضای آپارتمان، امکان گل دادنش اندک است.

تعویض گلدان
اگر نخل لیندا به‌خوبی رشد کند، تقریبا سالی یک بار به عوض کردن گلدان نیاز دارد، اما در صورتی که رشد متوسطی داشت، هر دو تا سه سال یک بار گلدان آن را عوض کنید. این گیاه را در گلدان‌های کوچک بکارید تا تمام گلدان پر از ریشه‌ ‌شود. ته گلدان هم حتما سوراخ باشد. اگر این گیاه را در گلدانی خیلی بزرگ بکارید یا منتقل کنید، به حجم بالایی از آب نیاز دارد که به رشد و سلامتی گیاه آسیب می‌زند.