طراحی داخلی مطب

البته یادتان باشد که نباید در استفاده از طرح چوب زیاده روی کنید. به دلیل شباهتی که به چوب دارند، فضا را گرم و صمیمی می کنند و حس خوبی به فضا می بخشند. این موضوع در مورد مواد به کار رفته در دکوراسیون کلینیک نیز صدق می کند؛ به عنوان مثال، همیشه چوب به شیشه و دیگر مواد مصنوعی ارجح است. این شرکت از مشاوران و طراحان بسیار خبره و کارآزموده ای برخوردار است. پیشنهاد کارشناسان در این زمینه این است که در اتاق انتظار برای بیماران از نور طبیعی استفاده شود، اگر امکان بهره گیری از از نور طبیعی در اتاق انتظار فراهم نباشد، بهتر است، در اتاق دکتر روانشناس از این نور بهره مند شوید. فراموش نکنید اگر بیماران ساعتی را در مطب شما هستند، کارکنان دائما و هر روز در مطب به سر میبرند؛ پس توجه به آنها ضروری است. قسمت اول فضای انتظار می باشد که مشمول میز منشی و سرویس بهداشتی است. همانطور که اشاره شد، بخش پذیرش و انتظار، اتاق پزشک، سرویس بهداشتی، آشپزخانه و …

ترکیب رنگ سفید با نور مناسب، حاکی از تمیزی و بهداشتِ کلینیک است و در نتیجه، حس رضایت و ایمنی را در بیماران ایجاد می کند. سعی کنید از رنگهایی استفاده کنید که احساس آرامش و لطافت را به بیماران منتقل کند. چراکه این مراکز، ارتباط مستقیم با سلامت و بهبود بیماران دارند و رعایت اصول روانشناسی رنگ ها و سبک ها برای ایجاد فضایی مناسب و آرامش بخش، بسیار حائز اهمیت است و بر روند بهبود بیماران تاثیر بسزایی دارد. تیم تخصصی بوم، تمام موارد فوق را در طراحی داخلی مطب رعایت میکند. در این پروژه طراحی کلینیک پوست و مو نیز نکات فوق به خوبی رعایت شده است.

رنگهای آبی و سبز علاوه بر آرامش بخش بودن احساس شادی و جذابیت را نیز القا می کند. روانشناسی رنگها نشان میدهد که رنگهای صورتی، سبز یا آبی روشن، فضایی آرام و بدون استرس ایجاد میکنند. قبل از اینکه شما بخواهید طراحی داخلی مطب دندانپزشکی را انجام دهید، لازم است، بدانید هر فضایی قرار است، برای چه کاری استفاده شود. قبل از اینکه به دنبال راههایی برای بهبود طراحی دکوراسیون داخلی مطب دندانپزشکی در تهران خود باشید، آنچه را که میخواهید به دست آورید ارزیابی کنید. از همین جهت افراد وقتی به مطب مراجعه میکنند از سالن انتظار استفاده می کنند، اما مانند قبل بقیه افراد را تماشا نمیکنند.

اما متاسفانه فضاهای اداری، محلهایی مانند ساختمان پزشکان و انواع طراحی کلینیک دندانپزشکی از جمله فضاهایی هستند که به طراحی و دکوراسیون داخلی آن خیلی توجهی نمیشود و به ساده ترین شکل ممکن اجرا میشوند تا کمترین هزینه را داشته باشند و همین موضوع باعث میشود کوچک ترین توجهی به خواسته مراجع کننده نداشته باشند همچنین طراحی مطب دندانپزشکی لوکس از آن فضاهایی است که اغلب آدمها، از کوچک تا بزرگ، معمولا از آن میترسند؛ فضای که اکثر مراجعین با حضور در آن احساس دلهره و اضطراب میکنند. اتاق انتظار با طراحی خوب باعث میشود بیمار احساس امنیت کند و از اضطراب او میکاهد. محیط داخلی کلینیک دندانپزشکی تشکیل شده از رنگ هایی باید باشد که فضایی آرامش بخش را برای بیمار ایجاد کند.همانطور که می دانید محیط کلینیک ها باید کاملا بهداشتی و استریل شده باشد تا بیمار از لحاظ بهداشتی احساس خوبی داشته باشد. طراحی داخلی مطب باید به گونه ای باشد که حس آرامش را در بیمار ایجاد کند و همچنین باید کلیه امکانات از قبیل دسترسی به آب آشامیدنی، مجله و روزنامه و… شاید از نظر شما انتخاب رنگ مسئله خیلی مهمی نباید ولی این موضوع را در نظر داشته باشید که قرار است تا ترس و استرس را از ذهن بیمار دور کنید، بنابر این باید به رنگ آمیزی مطب توجه ویژه ای کرد.

همچنین این نور باید به پشت مطب و محلی که فقط کارمندان آنجا حضور دارند هم برسد. نور ملایم و گرم، محیطی آرامشبخش ایجاد میکند. توجه به انتخاب و چیدمان وسایل درون فضای مطب، طراحی نورپردازی و رنگ دیوارها در طراحی داخلی مطب بسیار حائز اهمیت است علاوه بر این شما با اینکار می توانید تصویری از یک پزشک حرفه ای و معتبر را در ذهن بیمار ایجاد کنید. نورپردازی مناسب به جذابیت فضا می افزاید و باعث می شود که بیمار در اولین نگاه نیز جذبِ کلینیک شما شود. برای به وجود آوردن طرحی با پلان باز باید دیوارها را به حداقل رساند و یا در برخی موارد می توان به طور کل آن ها را حذف کرد. تحقیقات صورت گرفته نشان می دهد که وجود عناصر طبیعی مانند گل و گیاه در فضای کلینیک، به سلامت روح و ذهن کمک می کند. برای کسانی که هر مدل نگرانی در مورد دقیقا چه جایی و همینطور هدایت در گزینه چگونگی به کار گیری از طراح داخلی مطب دندانپزشکی ، شما ممکن است می توانید کلیدی ما در ورقه وب تماس بگیرید.

معمولا این سبک طراحی داخلی برای افرادی که در آن زندگی می کنند، حس قدرت بسیاری را به وجود می آورد. طراحی داخلی مطب روانشناسی و مشاوره حتما می بایست با توجه به قواعد روانشناسی و روانشناختی ویژه ای که از طریق گزینش رنگ ها، طرح ها و دکورهای تزئینی به وجود می آید، طراحی و طراح داخلی مطب دندانپزشکی به اجرا درآید. در طراحی داخلی مطب پزشکی چیدمان وسایل درون فضا و انتخاب رنگ دیوار ها و وسایل و طراحی نورپردازی از اهمیت بالایی برخوردار می باشد و علاوه بر این شما باید بتوانید در دکوراسیون مطب پزشکی تصویری از یک پزشک معتبر و حرفه ای را در ذهن بیمارها ایجاد نمایید. چیدمان مطب و کلینیکها به دلیل نوع کاربری و استفادهای که دارند، با سایر مکانها تمایزها و تفاوتهایی دارد. اولین چیزی که در طراحی مطب و کلینیک مهم است نوع کاربری مطب است. امروزه مراجعه به دفتر مشاوره و دریافت راهنمایی برای مراحل گوناگون زندگی و هم چنین حل معضلات و مشکلات پر دردسر و دشوار زندگی تقریبا امری عادی و ضروری گردیده است. همچنین میتوانید از کفپوشها هم برای راهنمایی بیمار استفاده کنید.

از آنجایی که برخی افراد به هنگام رفتن به مطب های دندان پزشکی ممکن است با استرس و نگرانیهای زیادی مواجه شوند، طراحی اصولی و صحیح در این محیط میتواند تاثیر خوبی روانی بر بیماران داشته باشد. تصور این موضوع برای بیماران که در اتاق انتظار نامناسب منتظر شوند یا سروصدای زیادی را تحمل کنند، میتواند بسیار ناخوشایند باشد. البته ممکن است در یک پروژه طراحی دکوراسیون کلینیک زیبایی ضعیف و شکست خورده نیز به طور کامل به عناصر زیبایی شناختی توجه شود اما این طراحی ها پاسخگوی نیازهای مراجعه کنندگان و کادر کلینیک نباشند و یا موجب سهولت تردد و کارایی بالا نشوند و در کل آرامش خاطر را برای آنها فراهم نکند. فراموش نکنید که مطب های زنان باید به طور قطع به شکلی طراحی شوند که آرامش و راحتی را به بیماران تزریق کنند. تقسیمبندی مناسب مطب میتواند در رفت و آمد بیماران و همچنین کارکنان تاثیر بسیار خوبی داشته باشد.

همانطور که عنوان شد، برای طراحی دکوراسیون داخلی مطب زنان زایمان باید عملکرد فضایی، استفاده درست از عناصر و رنگها به شکلی هوشمندانه صورت بگیرند. طراحی اصولی کلینیک کودکان، نقشِ مهمی در بهبودِ آن ها دارد. کفپوش کلینیک کودکان باید یکپارچه باشد و هیچ گونه شکافی در آن وجود نداشته باشد تا به راحتی ضدعفونی شوند و ریسک عفونت کاهش یابد. نور طبیعی فوقالعاده است و به کاهش استرس کمک میکند، اما زیادهروی در آن هم میتواند باعث تابش خیرهکننده نور شود. گیاهان در فضای سر پوشیده مطب شما، سطح استرس را کاهش داده و کیفیت هوا را افزایش میدهند. چرا که در این اتاق ها، بیمار مدت زیادی را دراز میکشد و نور سقفی و مستقیم، باعث اذیت شدن چشم ها می شود. کمبود فضا به دلایل مختلف مثل عدم چیدمان صحیح میتواند بر روان بیمار تاثیر بگذارد. طراحی و دکوراسیون داخلی مطب تنها به خرید وسایل شیک محدود نمی شود بلکه ترکیب رنگی وسایل و دیوار ها، نوع چیدمان وسایل و نور پردازی نیز از فاکتور های اصلی دکوراسیون مطب پزشکی محسوب می شود. آن ها برای رشد به نور طبیعی نیاز دارند؛ از این رو، نور طبیعی نقش مهمی در طراحی دکوراسیون کلینیک کودکان دارد.

اگر بیمار در مرحله اول ورود به مطب، دچار سردرگمی در پیدا کردن بخشهای مطب و کلینیک شود، ممکن است دچار استرس شده و تجربه خوبی را با خود به بیرون از مطب نبرد. به عنوان مثال، برای هر بخش، از تصاویر یک حیوان خاص بهره بگیرید تا کودکان بتوانند بخش و مسیر خودشان را به راحتی پیدا کنند. دکوراسیون داخلی مطب زنان و زایمان مشخصه های خاص و ویژه ای دارد که بیمار با ورود به این محیط به آن دست پیدا می کند. این سبک ها باعث ایجاد بی قراری در بیمار خواهند شد. همان طور که تا به اینجا توضیح داده شد. این در حالی است که با کمک تغییراتی در طراحی و دکوراسیون داخلی مطب ها، اتاق انتظار و اتاق پزشک فضای استرس آور سابق تبدیل به محیطی آرامش بخش خواهد شد.

هنگام انتخاب رنگ و طرح کلینیک کودکان باید حواستان به این نکته باشد که چشم کودکان بسیار حساس است. فراموش نکنید بیمارانی که به مطب مراجعه میکنند، خود دارای تنش و استرس هستند، بنابراین وظیفه شما است که به هر نحوی که میتوانید، جلوی این تنش را بگیرید. برای این منظور، اطمینان حاصل کنید که مطب به هیچ عنوان احساس شلوغی و بینظمی را منتقل نمیکند. از استفاده از رنگ قرمز در مطب خود جدا خودداری کنید، زیرا باعث افزایش فشار خون و پرخاشگری و استرس در بیماران می شود. علاوه بر خدماتی که مطب شما به بیماران ارائه میدهد، باید طراحی مناسبی را هم برای آن در نظر بگیرید. آکوستیک نقش پررنگ و بسیار مهمی در این منطقه دارد. در این مطلب قصد داریم نمونه هایی از دکور چشم پزشکی را به شما معرفی نماییم که تصاویر مربوطه را در ادامه مشاهده می کنید. رنگ یکی از عناصر اساسی در طراحی داخلی محسوب می­شود، که با جنبههاي روانشناسانه، فیزیولوژیکی، بصري و زیبایی شناختی محیط در ارتباط است. خلوت بودن فضا اصلی ترین مشخصه آن است. البته لازم به ذکر است که در خوشبینانه ترین حالت ممکن، خانم ها برای جلوگیری از بروز مشکلات سلامتی و یا چکاپ های دوره ای مربوط به زمان بارداری و شیردهی نیز به مطب بانوان مراجعه می نمایند.

منتشر شده در
دسته‌بندی شده در اخبار