شیر کروی چیست و چه کاربردهایی دارد؟ نمایندگی هانیول Honeywell مرکز کنترل ایران | kasrasaran

شیر کروی چیست و چه کاربردهایی دارد؟ نمایندگی هانیول Honeywell مرکز کنترل ایران | kasrasaran

ورود و خروج سیال به شیر کروی Z شکل به گونه ای می باشد که سیال 180 درجه چرخش دارد. هنگام ورود سیال به انحنای اول تا دیسک 90 درجه چرخش و هنگام عبور از دیسک و انحنای دوم 90 درجه چرخش دیگر دارد و سپس خارج می شود. لازم به ذکر است با توجه به چرخش 180 درجه ای، سیال افت فشار زیادی را متحمل می شود که برای خطوط بای پس دار و شرایطی که فشار مورد اهمیت نباشد، مناسب است. توصیه می شود برای خطوطی که شیر به طور مداوم باز است، به دلیل افت فشار از شیر کروی Z شکل استفاده نشود. در برخی از استاندارد های موجود به این شیر ها در شکل پایه یا اصلی (Basic) شیر های کروی گفته می شود که در زیر نمونه ای از این شیر ها ارائه شده است.

  • شیرهای نوع y در فشار بالا مورد استفاده قرار می‌گیرند و نیز سایر خدمات مهمی که افت فشار در آن حائز اهمیت است.
  • دیسک‌های پلاگ دار، دارای پیکربندی بلند و مخروطی بوده و سطح بلبرینگ آن‌ها عریض است.
  • زمانیکه دیسک شیر کروی در جهت جریان سیال که می تواند آب شهری باشد، بسته می شود، انرژی جنبشی مایع به بسته شدن شیر کمک می کند و مانع باز شدن آن می شود.
  • این بخش شامل تمام اجزای داخلی شیر است که در تماس با مادۀ کنترل‌شده قرار می‌گیرد.
  • بدنه Yشکل برای فشارهای بالا و سرویس‌های Critical، جایی که افت فشار مهم بوده است، کاربرد دارد.

از این نوع شیرها در سیستم های ساختمانی شهری، خطوط لوله آب و بخار سیستم های گرمایشی شهری استفاده می شود. نوع توپی دیسک این شیرها در مواردی که سیستم‌ ها با فشار و دمای پایین عمل می‌کنند کاربرد دارند. همچنین علاوه بر اینکه برای قطع و وصل کردن جریان استفاده می‌شوند قابلیت گرفتن گاز را هم دارند. یکی از قطعاتی که طبق استانداردها طراحی شده است بدنه شیر گلوب ولو است که در فولاد نگاهی به این وب سایت داشته باشید ریخته‌گری تولید می‌گردد. برای اینکه درپوش به بدنه متصل شود از یک وسیله به نام واشر آب‌بند فشاری استفاده می‌شود.

گلوب ولو (Globe Valve) چیست؟ همه چیز درباره شیر کروی

سایز لوله، جنس لوله و جنس و نوع سیال هم در اولولیت های بعدی هستند. معمولا در داخل نشیمنگاه هایی قرار می گیرد که سطح آن به صورت تخت و یا مخروطی است. عموما از این نوع شیرآلات در سیستم هایی که دما و فشار پایینی دارند استفاده می شود، که قادر به تنظیم جریان نبوده و فقط برای قطع و وصل جریان استفاده می شوند. در یک شیر کروی، جریان بوسیله ی یک دیسک دایره ای که نیرو وارد می کند به عقب یا خارج از حلقه، یا نشیمنگاه، که یک مسیر جریان باز را احاطه می کند، کنترل می شود. جهت حرکت دیسک، موازی با جهت جریان و محور لوله که در آن شیر نصب شده است می باشد.

مزایای گلوب ولو ها

مواد تشکیل‌دهنده این قطعه با ترکیبات بدنه شیر گلوب یکی است و ضخامت دیواره درپوش هم بر اساس استاندارد تولید شده است. در حقیقت درپوش یک جعبه پرکننده دارد که حلقه‌های آب‌ بندی درون آن را پر می‌کنند. مهم ترین مشکل گلاب ولو زاویه ای، انتقال نیرو و فشار سیال به استم (Stem) و دیسک است زیرا در شیرهایی که جریان از زیر دیسک عبور می کند، نیروی زیادی باید به استم وارد شود. استفاده از Hand Wheel ها توانسته است تا حدودی این مشکل را حل کند اما گاهی به علت کم بودن فضا و زیاد بودن زمان باز و بسته کردن شیر، این راه حل در موارد معدودی استفاده می شود. استفاده از ساقه یا استم بالا رونده در اکثر مدل های گلوب ولو مرسوم می باشد. هرچند که برخی از مدل های با محور ثابت نیز در بازار یافت می شوند.

به همین دلیل بر روی بدنه آن یک جهت نما (فلش) وجود دارد که جهت نصب را معین می‌نماید. تحت فشار نبودن محفظه STUFFING BOX هنگام بسته بودن شیر مزیت و انقباض استم پس از بسته شدن شیر در سرویس سیالات داغ و ایجاد نشتی از محدودیت‌های آنهاست. تعمیر و نگهداری شیرهای Globe نسبتاً آسان است، زیرا دیسک‌ها و صندلی‌ها به راحتی تعمیر یا تعویض می‌شوند. این باعث می شود که شیرهای گلوب برای خدماتی که نیاز به تعمیر و نگهداری مکرر دریچه دارند مناسب باشند.

تحلیل صدا و آلتراسونیک و کاربردهای آن در پایش وضعیت

منتشر شده در
دسته‌بندی شده در اخبار