سی پی یو چیست؟ به زبان ساده + طرز کار CPU فرادرس مجله‌

پردازنده از میلیاردها ترانزیستور میکروسکوپی که روی یک تراشه قرار دارند ساخته شده است. این ترانزیستورها که 60 هزار بار کوچکتر از یک تار موی انسان هستند، به پردازنده در انجام محاسباتی که برای اجرای برنامه‌ها نیاز است کمک می‌کنند. آن‌ها در واقع دروازه‌هایی هستند که در هر لحظه باز و بسته شده و به این صورت اعداد 0 و 1 که در نهایت به کارهای مختلفی که با کامپیوتر انجام می‌دهید، مثل تماشای ویدیو یا نوشتن ایمیل ترجمه می‌شوند را انتقال می‌دهند. یکی از مهمترین پیشرفت‌های حوزه ساخت پردازنده کوچکتر کردن این ترانزیستورها بوده که سبب شده سرعت پردازنده‌ها طی چندین دهه گذشته به اندازه قابل توجهی افزایش پیدا کند. این کوچک شدن ترانزیستورها را اولین بار گوردون مور، یکی از بنیان‌گذاران اینتل، تحت عنوان قانون مور مطرح کرد. علاوه بر CPU کامپیوتر، در سایر دستگاه‌ها نیز یک واحد پردازنده مرکزی وجود دارد.

کمپانی AMD با این معماری سری CPU های رایزن (Ryzen) و تردریپر (Threadripper) را توسعه داد و به نوعی محصولاتی قدرتمند را با قیمتی مناسب راهی بازار کرد. پردازنده های سری Threadripper این کمپانی بهترین گزینه برای فعالیت های مالتی تسکینگ و رندرینگ هستند. در حالی که سی پی یو های Ryzen با هدف پیش بردن فعالیت های گیمینگ تولید می شوند. کمپانی AMD نیز مسیر مشابه اینتل را برای نام گذاری بر روی پردازنده های خود پیش گرفته تا هر کاربر محصول مورد نیازش را پیدا کند. در ابتدا سی پی یو ها فقط یک هسته داشتند و این به این معنا بود که واحد پردازش مرکزی، تنها به انجام یک مجموعه از وظایف محدود می شد و سرعت کار کردن و انجام عملیات ها نیز بسیار کند و وقت گیر بود.

ظرفیت در سی پی یو به معنای تعداد بیت هایی از اطلاعات است که CPU می تواند در یک چرخه پردازش کند. هرچه تعداد این بیت های پردازش شده بیشتر باشد، کامپیوتر شما سریع تر بوده و تعداد فرایندهای بیشتری را در واحد زمان پردازش می کند. به عبارت ساده تر، ظرفیت CPU توانایی و سرعت پردازنده در پردازش تعداد مشخصی از دستورات در زمانی معین است.

Intel Core i9 13900KF Raptor Lake CPU

هر چه مقدار این پارامتر بیشتر باشد پردازشگر سریعتر خواهد بود و در نتیجه قادر خواهد بود محاسبات بیشتری را در هر ثانیه انجام دهد. سرعت پردازشگر به عنوان یکی از مشخصه‌های یک کامپیوتر به قدری در تعیین کارآیی آن اهمیت دارد که معمولاً به عنوان یکی از اجزای تشکیل دهنده نام کامپیوتر از آن یاد می‌شود. تراشه پردازشگر و اجزای الکترونیکی که آن را پشتیبانی می‌کنند، مجموعاً به عنوان واحد پردازش مرکزی یا CPU شناخته میشوند. نتایج این کد گشایی ها در قسمتی از سی پی یو ثبت می گردند
تا در دستور العمل های بعدی نیز بتوان به آن ها بازگشت. نحوه کار کردن سی پی یو ها از ابتدای زمانی که
مورد استفاده قرار گرفتند تا کنون تغییرات زیادی داشته است اما پایه عملکرد آن ها،
تا کنون به سه مرحله واکشی، رمزگشایی و اجرا تقسیم پذیر بوده است. این پردازنده به خوبی می‌تواند از عهده کارهای غیر حرفه‌ای مانند فتوشاپ، وب گردی با تب‌های متعدد، گیمینگ تفننی و استفاده‌های خانگی یا کاری غیر تخصصی بر آید.

بهترین پردازنده کامپیوتر حرفه ای برای گیمینگ – طراحی – کارهای سنگین

این ارور اغلب بعد از روشن کردن کامپیوتر و به دلایل زیر به نمایش در می‌آید. چنانچه این قطعه دچار خرابی یا مشکلی شود کامپیوتر کارایی خود را از دست می‌دهد و نمی‌توانید با آن کار کنید. در نتیجه باید به سرعت برای تعمیر کامپیوتر یا تعمیر لپ تاپ خود اقدام کنید. پردازنده های 2 هسته ای، تنها برای فعالیت های روزمره مانند وب گردی مناسب هستند، در حالی که پردازنده های 4 هسته ای می توانند از پس اجرای بسیاری از بازی ها بر بیایند.

  • برای هر استفاده و نیازی پردازنده‌های خوب مختلفی وجود دارد که باید بر اساس بودجه و نسبت کارایی به قیمت دست به انتخاب زد.
  • دقت داشته باشید پردازنده های نسل دهمی اینتل تا مدل های Core i5 حداکثر از فرکانس رم 2666 مگاهرتز پشتیبانی می کنند که در مدل های i7 و i9 به 2933 مگاهرتز می رسد.
  • شاید به نظر این انتخاب آسان باشد اما یادتان نرود سی‌پی‌یو مغز رایانه است.
  • این ویژگی ها با توجه به کارکرد دستگاه، سرعت آن و انتظاری که از آن دارید می تواند متفاوت باشد.
  • مشورت با یک فرد متخصص هنگام خرید کامپیوتر و قطعات آن و همچنین نوع عملکرد و میزان انتظاری که از دستگاه دارید می تواند در انتخاب یک پردازنده مناسب به شما کمک کند.

منتشر شده در
دسته‌بندی شده در اخبار