سرانه مصرف گل پایین است | خرید گل مناسبتی شده است

به گزارش شهرآرانیوز، علی جمشیدی، نایب رئیس اتحادیه گل فروشان مشهد، درباره وضعیت بازار گل در آستانه شب یلدا گفت: قیمت شاخه گل، مناسبتی و مقطعی افزایش قیمت پیدا می‌کند. در سایر ایام سال قیمت‌گذاری گل به عرضه و تقاضا بستگی دارد. سردمدار افزایش قیمت گل هم شاخه گل رز است که اگر به‌دلیل مناسبتی و عرضه و تقاضا افزایش قیمت پیدا کند، سایر گل‌ها هم افزایش قیمت پیدا می‌کنند.

وی ادامه داد: تقاضا برای خرید گل و گیاه آپارتمانی هم نسبت به پارسال کاهش قابل توجهی داشته است و برای تولیدکننده این کاهش تقاضا کاملا ملموس است. شیب قیمت در سایر بخش‌ها نسبت به حوزه گل و گیاه بیشتر بوده، اما تقاضا هم کاهش داشته است.

نایب رئیس اتحادیه گل فروشان مشهد با تأکید بر فرهنگ‌سازی خرید گل گفت: ترویج استفاده گل در خانه، اداره یا حتی مجالس به فرهنگ‌سازی نیاز دارد. هنوز گل به‌عنوان غذای روح شناخته نشده است و همین امر باعث شده است سرانه مصرف گل در کشور به نسبت جوامع پیشرفته پایین باشد. گل بیشتر در ایران خرید مناسبتی دارد. درحالی‌که اگر این فرهنگ‌سازی انجام شود و گوشه‌ای از طبیعت در خانه یا محل کار ایجاد شود، تأثیر بسزایی در آرامش روحی دارد که نیازمند فرهنگ‌سازی است.


منبع: https://www.ghatreh.com/news/nn66072082/%D8%B3%D8%B1%D8%A7%D9%86%D9%87-%D9%85%D8%B5%D8%B1%D9%81-%DA%AF%D9%84-%D9%BE%D8%A7%DB%8C%DB%8C%D9%86-%D8%A7%D8%B3%D8%AA-%26%23124%3B-%D8%AE%D8%B1%DB%8C%D8%AF-%DA%AF%D9%84-%D9%85%D9%86%D8%A7%D8%B3%D8%A8%D8%AA%DB%8C-%D8%B4%D8%AF%D9%87

به گفته جمشیدی، نرخ‌نامه مشخص برای واحد‌های صنفی فروش گل و گیاه نداریم، اما سامان‌دهی در این رابطه صورت گرفته است. فروشندگان مجازند ۳۵درصد روی قیمت گل اضافه کنند.

سرانه مصرف گل پایین است

وی با بیان اینکه سال‌هاست این قانون در حوزه قیمت‌گذاری گل بوده است، افزود: اکنون وضعیت فروش گل و گیاه مناسب نیست و در همه ایام سال سیر نزولی خرید را نسبت به سال‌های گذشته طی کرده است. مردم اکنون بیشتر در وضعی هستند که اگر بخواهند هزینه اضافه‌ کنند، بدون مناسبت گل می‌خرند. متأسفانه امسال در این بازار تعادلی برقرار نیست.

کاهش تقاضا برای خرید گل و گیاهان آپارتمانی

وی اضافه کرد: مشاغل گل‌فروشی با وجود اینکه گفته می‌شود حاشیه سود خوبی دارد، جزو مشاغل سخت هستند و به‌ همین دلیل ماندگاری در این رسته شغلی به نسبت پایین است و درخواست برای تغییر شغل زیاد است.

جمشیدی با اشاره به اینکه ما حتی در بعضی انواع گل‌ها کاهش قیمت هم داشتیم و این نشان می‌دهد که تقاضایی در بازار نیست، یادآور شد: رز ممتاز اکنون در بازار عمده‌فروشی بسته‌ای ۴۵۰هزار تومان فروخته می‌شود که هر شاخه آن حدود قیمت ۲۰هزار تومان  تا ۳۰هزار تومان است. رز و بعضی دیگر از گل‌ها مثل آلستر بیشتر در داخل استان تولید می‌شود، اما گل مثل داوودی و لیلیوم اغلب ازخارج استان وارد می‌شود.