رازهای مراقبت، پرورش و نگهداری از گیاهان زینتی و گلهای آپارتمانی

آفتابگردان (Sunflowers): اندازه بزرگ این گیاه نورپسند نشان دهنده مقدار زیاد گرده در آنهاست که به راحتی میتوانند توسط معروف ترین گیاهان زینتی باد منتقل شوند. این افراد با شناخت این نوع گلها میتوانند از بروز آسیبها جلوگیری کنند و در عین حال از زیبایی و طراوت بسیاری از گیاهان بهره ببرند. نشان میدهد، با فرانو همراه باشید تا شما را با تعدادی از بهترین گیاهان ضد آلرژی ، سرفه و حساسیت آشنا کنیم تا بتوانید بدون نگرانی از جلوه زیبای آنها بهره ببرید. از آنجا که وجود گلهای زینتی و آپارتمانی باعث طراوت و زیبایی محیط میشوند، در ادامه ده نمونه از گیاهان ضد حساسیت را معرفی میکنیم که علاوه بر ویژگیهای منحصر به فردشان، جلوه خاصی هم به محیط شما میدهند. این افراد تا جایی که میتوانند باید از گیاهانی که در ادامه معرفی میکنیم فاصله بگیرند. البته توجه داشته باشید که برخی گیاهان علیرغم اینکه حساسیتی ایجاد نمیکنند به خاطر داشتن بو و رایحه بسیار قوی میتوانند تحریک کننده باشند و باعث سردرد یا حالت تهوع شوند؛ سنبل، یاسمن و یاس بنفش از این نوع گیاهان هستند. گل ژربرا (Gerber Daisies): یکی از درخشانترین و زیباترین گیاهان از خانواده آستر است؛ اما علی رغم زیبایی منحصر به فردش گردههایی دارد که میتوانند باعث عطسه و سرفه شوند.

وی ادامه داد: در صنعت گل و گیاهان زینتی 3 تقسیم بندی وجود دارد که یکی از آنها گلهای شاخه بریده است که در فرآیند تولید آنها تولیدکنندگان هزینههای زیادی میکنند اما در اسفند ماه به دلیل کاهش روابط اجتماعی مصرف گل و گیاهان بسیار کاهش پیدا کرد و تولیدکنندگان مجبور شدند تمامی تولیدات خود را دور بیاندازند. پتاسیم می تواند در تولید گل و ریشه و همچنین رنگ گل ها موثر بوده و رنگ گل ها با افزودن پتاسیم کیفیت بهتری پیدا می کند. پاکی ساندرا ژاپنی عادت رشدی مستقیم دارد و به طور تهاجمی به صورت جانبی پخش می شود تا یک تشک تقریباً بدون درز از برگ ها و ساقه ها ایجاد کند. گرده افشانی گل آزالیا به حشرات وابسته است و خیلی کم پیش میآید که گردهها در هوا پخش شوند؛ به همین منظور رایحه آنها نمیتواند حساسیتزا باشد. درباره این گیاه باید بدانید که علی رغم آلرژیزا نبودن، تمام قسمتهای آن حتی گردهها سمی هستند؛ پس به هیچ عنوان گل آزالیا را لمس یا بو نکنید. در آب و هوای گرم، پوانستیا در خارج از منزل به عنوان یک درختچه گلدار زمستانی و ساق پا به ارتفاع حدود 3 متر (10 فوت) رشد می کند.

می تواند بین 3 تا 10 فوت با گسترش 3 تا 6 فوت رشد کند. تاثیر کند نوسانات درجه حرارت محیط بر روی دمای داخل گلخانه به دلیل پایین بودن نسبت سطح تبادل حرارت (سطح خارجی) به حجم هوای داخل گلخانه و در نتیجه عملکرد بهتر گیاه به واسطه عدم بروز شوک های حرارتی. هر ۱۵ روز یک مرتبه در فصول رشد یعنی بهار و تابستان از کودهای مخصوص گیاهان مثل کود ۲۰-۲۰-۲۰ ( این کودها در فروشگاه دانه برفی موجود است) به نسبت ۱/۵ الی ۲ در هزار یا یک قاشق چایخوری در ۱/۵ لیتر آب میتوانید استفاده کنید. اما به این بستگی دارد که چقدر زمان خود را در خانه سپری می کنید و ایا انقدری وقت و حوصله دارید که از گیاهان آپارتمانی استفاده کنید که نیاز به مراقبت زیاد دارند. متاسفانه، خاک تلاش می کند تا به کشور مادری خود بازگردد، بنابراین هیچ وقت ثابت نمی شود. نشت آب میتواند آسیب جدی به لوازم منزلتان وارد کند. گیاه میتواند در شرایط نوری مختلفی به خوبی رشد کند اما از قرار دادن آن در معرض تابش مستقیم نور خورشید خودداری کنید زیرا باعث کمرنگ شدن نقش و رنگهای روی برگها شود.

گل داوودی یکی ازگلهای زیبا و محبوب در جهان است که اشکال، رنگها و اندازههای مختلفی دارد. از چوب این گیاه در مصارف مختلفی مانند طب سنتی استفاده می شود. 🌱تمیز نمودن برگها: غبارپاشی جهت تمیز شدن برگها کافی است،در صورت تمایل هر ماه یکبار از مواد براق کننده شیمیایی استفاده کنید. قبل از آشنایی با بهترین و زیباترین گیاهان ضد حساسیت بهتر است به طور جزئی با چند نمونه از گیاهان آلرژی زا آشنا شوید تا از خطرات احتمالی جلوگیری کنید. به همین منظور برای افرادی که شرایط خاصی دارند و دچار بیماریهای تنفسی هنگام گلدهی گیاهان میشوند لازم است با نوع ضد حساسیت آنها آشنا شوند و از این گونه گیاهان شگفتانگیز استفاده کنند. در گلخانه سقف شیروانی نیز متاسفانه با توجه به طراحی سقف آن بهتر است از پوشش شیشه ای استفاده شود، ورقه های پلی کربنات نیز یکی از گزینه های مناسب برای ساخت پوشش انواع گلخانه است که نسبت به شیشه پوشش مناسب تری است اما هزینه مربوط به استفاده از آن اندکی بیشتر است. 🌡دما: مقاومت خوبی نسبت به درجه حرارت پائین دارد،تا حدود 4 درجه سانتی گراد مقاومت میکند،بهترین درجه حرارت در تابستان 24 است،به هوای مرطوب و مملو از اکسیژن نیاز دارد.

با توجه به هزینههای بالای تولید بذر F1 ، این بذرها نسبت به بذور Op یا بذرهایی که به روشهای سنتی تولید میشوند گرانتر بوده و هزینههای بالایی را به کشاورزان تحمیل میکند؛ اما با توجه به خصوصیات ارزندهای که بذور هیبرید دارند این هزینهها در مراحل بعدی داشت و برداشت محصول کاملاً جبران میگردد. گل شمعدانی گرده بسیار کمی تولید میکند و دانشمندان حتی توانستهاند نوع بدون گرده این گیاه ضد حساسیت را ایجاد کنند. با شروع فصلهایی همچون بهار و گرده افشانی و گلدهی گیاهان، افراد حساس و دارای بیماریهای تنفسی بسیار اذیت میشوند؛ اما گیاهان ضد حساسیت زیادی نیز وجود دارند که با وجود گلدهی و زیبایی منحصر به فرد خود هیچ گونه حساسیتی ایجاد نمیکنند و برای افراد مبتلا به آلرژی بسیار مناسب هستند. افراد مبتلا به آلرژی باید مراقب گیاهانی باشند که گردهای سبک دارند و به راحتی توسط باد منتقل میشوند. در اواخر تابستان این گل های زیبا و معطر شروع به بلند شدن می کند ولی در اکثر مواقع ، در ماه سپتامبر این گونه گل بیشتر شروع به بلند شدن می کند. در هنگام هیجان و همچنین ترس، تاج کاملاً صاف و رو به بالا است و در مواقع عصبانیت پرنده، تاج به صورت کاملاً خوابیده در میآید.

از دیگر گیاهان ضد حساسیت، گل تاج الملوک است. از گیاهان محبوب و ضد حساسیت میتوان به بگونیا اشاره کرد. بعضی اوقات نیز ویژگیهای غیرعادی این گیاهان باعث قرار گیریشان در ردهی گیاهان زینتی میشود؛ مثلاً خارهای بعضی از تیرههای رز و کاکتوس. در نظر داشته باشید که بسیاری از گیاهان مانند کاکتوس ها رشد کمی دارند و اصلا نیاز به کود دهی ندارند ولی شما می توانید برای موارد اندکی از کاکتوس هایی که گل می دهند از کود استفاده کنید. می توانید با کلیک بر روی لینک مقابل سایر مقالات آرگا را در رابطه با پروش گل و گیاه، پرورش و نگهداری گل اگزالیس و نحوه پرورش گل اشرافی و همچنین نحوه نگهداری از گل آزالیا را مشاهده کنید.

باید بدانید که آفات گیاهان کل یک گلدان و یک گیاه را تحت تاثیر قرار می دهد و نحوه تشخیص دادن کمبود مواد مغذی در گیاهان بسیار متفاوت می باشد. باید اطلاعات دقیقی از کود هایی که می خواهید به عنوان کود گیاهان زینتی استفاده کنید داشته باشید. باید بدانید که کود دادن به گیاهان یکی از کار هایی می باشد که از اهمیت بالایی در مراقبت از گل و گیاهان برخوردار است و باید نکاتی را رعایت کنید تا گیاهان شما از بین نروند و گل دهی آن ها بیش تر شود تا بتوانید با استفاده از آن ها خانه و محل کار خود را زیبا تر کنید. باید بتوانید علامت های گیاه را به درستی تشخیص بدهید زیرا اگر علامت های گیاه را اشتباهی تشخیص داده و به آن کود بدهید نه تنها به این گیاه کمکی نکرده اید بلکه می توانید آن را نابود کنید و گاها گیاه را خشک کنید و از بین ببرید. یکی از گیاهان زینتی آپارتمان که شرایط نگهداری آن بسیار سال است گیاه اسپاتی فیلوم میباشد که شما می توانید آن را در مکان هایی با نور کم نیز قرار دهید. گیاهان آستر، ژیپسوفیلا (نفس کودک)، کوکب و آمبروسیا نیز از جمله گیاهانی هستند که به دلیل داشتن گردههای سبک به راحتی توسط باد منتقل میشوند و در فصلهای بهار و پاییز مشکلات جدی نظیر آبریزش بینی و تب را برای افراد حساس ایجاد میکنند.

تصور میشود که برخی گیاهان معطر مانند کامیلا، نیلوفر و رز بسیار آلرژیزا هستند؛ اما این گیاهان هیچ گونه حساسیتی ایجاد نمیکنند و اصلا گردهای ندارند که توسط باد پراکنده شود و افراد را تحت تاثیر قرار دهد. اما توجه کنید که نوع Clematis viticella و Clematis terniflora این گیاه آلرژیزا هستند. اگر از طرفداران میوه های کم رنگ طلایی و شیرین هستید، می توانید گیاه Buckland Sweetwater را امتحان کنید. می توانید با اسپری آفت کش یا پنبه آغشته به الکل و مالیدن آن روی برگ و ساقه این موجودات را از بین ببرید. در ادامه نکاتی را برای شما مطرح می کنیم که می توانید با استفاده از آن ها کود گیاهان زینتی خود را تامین کنید و از زیبایی روز افزون و رشد بهتر آن ها لذت ببرید. رئیس سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری شهرداری سنندج با بیان اینکه از ابتدای سالجاری 49 هزار جعبه گل و گلدان گل در گلخانه این سازمان تولید شده است گفت: با فعال نمودن گلخانه تمام نیازمندهای این سازمان در زمینه تولید گل های فصلی و بخش اعظمی از نیازمندیهای در زمینه تولید درخت و درختچه و گل های زینتی تامین شده است. گلهای زیبای این گیاه درون دستهای از گلبرگهای رنگی و کاغذی قرار دارند که با داشتن رنگ سفید، شکل لولهای و اندازه کوچک، به مقدار خیلی کمی گرده تولید میکنند و شما میتوانید این گیاه ضد حساسیت را در محیطهای باز نگهداری کنید و لذت ببرید.

بعلاوه انواع گل و گیاه و گیاهان آپارتمانی را میتوانید از بازارهای گل تهیه کنید. کود گیاهان زینتی باید هرماه یک بار انجام شود و مقدار کود دهی باید نصف میزانی باشد که روی بسته های آن نوشته شده است زیرا ممکن است گیاه شما با دادن کود اضافی از بین برود و نه تنها شما نتوانستید رشد گیاه خود را اصلاح کنید بلکه باعث رشد منفی و نزولی آن شده اید که ممکن است منجر به مرگ گیاه شود. در نظر داشته باشید که گیاهان ضعیف نمی توانند کود اضافی را تحمل کنند. درجه مهارت خود را در پرورش گیاهان زینتی مختلف ارزیابی کنید، شرایط نور و درجه حرارت و رطوبت محل زندگی خود را به خاطر بسپارید، فضای آپارتمان خود را مد نظر داشته باشید و با مطالعه مطالب فهرست شده زیر و خرید گلدان مناسب شادابی و خرمی آن زینت بخش محیط زندگی شما خواهد بود.

کاظمی با اشاره به مهمترین اهداف برگزاری نمایشگاه، تصریح کرد: آگاه کردن مردم از ظرفیتهای موجود شهرستان خرمدره در حوزه تولید گل و گیاه و پرورش گیاهان زینتی برای بازدیدکنندگان از مهمترین اهداف برگزاری این نمایشگاه است. در نظر داشته باشید که گیاهان خانگی عموما دو دسته دارند یکی از آن ها گیاهان با برگ های تزئینی و دیگری گیاهان گلدار می باشد. در نظر داشته باشید که این عناصر شامل نیتروژن، پتاسیم، کلر، منیزیم و فسفر می باشد که توانایی تحرک در بافت های گیاه را دارند. اگر توانایی تدریس دارید و به خصوص میتوانید دروس مشکل را مثل آب خوردن یاد بدهید، حتما از این موقعیت برای پول درآوردن استفاد کنید.

این عناصر شامل کلسیم مس، منگنز، روی، گوگرد، آهن می باشد که توانایی حرکت درون گیاه را ندارند و نمی توانند بین بافت های گیاهان حرکت کنند بنابر این فقط یک سری از برگ های گیاهان را تحت تاثیر قرار می دهند. گلدان جدید بایستی فقط یک سایز از گلدان قبلی بزرگتر باشد. البته پتوس های ابلق در نور کم رگه های سفید رنگ خودشان را از دست می دهند و فقط سبز می مانند. گل آفتاب گردان (Sunflower) معمولاً زمانی که به بزرگی یک کف دست میرسند، چیده میشوند و برای ساخت دسته گل مورد استفاده قرار میگیرند. گیاهی علفی و همیشه سبز و با رشد کند از خانواده پی پراسه و زادگاه آن برزیل است، برگ ها قلبی شکل و گوشتی و ابلق به رنگ های سفید کرمی در متن سبز، محل زندگی در زادگاهش در جنگل های نسبتا” تاریک است به همین علت سایه آپارتمان را به خوبی تحمل می نماید، در کاشت گروهی هم به عنوان پوشش گلدان و هم به عنوان یک گیاه مجزا مورد استفاده دارد و مقایسه جالبی در شکل و رنگ برگ ها به وجود می آوردف واریته های زیادی در ایران پرورش می یابد.

پرورش گل و گیاه، در ایران سابقهای چند هزار ساله دارد. برای این گل ها در بازار کود های آماده ای موجود است و اندازه ای برابر از پتاسیم، فسفر و نیتروژن دارد. گیاهان ریشه دار می توانند به اندازه کافی عمیق بیافتند تا ریشه های آنها پوسیدگی نکنند و بافت رس در مسیر خود فرو ریزند. این گیاهان به شکل درختچه رشد نمی کنند و به خاطر آن که انعطاف پذیر هستند می توان طوری گیاه را هدایت کرد که نرده، داربست، دیوار یا حتی تنه درختان را بپوشاند. 🏜خاک مناسب: به خاک تقریبا سنگین نیاز دارد(لیمونی سنگین).در صورتی که خاک سبک باشد گیاه قامت راست خود را از دست میدهد.

منتشر شده در
دسته‌بندی شده در اخبار