درگذشت هنرمند رشته قلمزنی | این هنرمند برجسته اصفهانی ابداعات

آثاری مانند دختران تاک ، از کودکی تا پیری و بسیاری دیگر، این هنرمند فقید قلمزنی اصفهان که در یادها ماندگار است.

  این هنرمند برجسته اصفهانی ابداعات و نوآوری های قابل توجهی در این هنر انجام داد و با دستان پرتوان و هنرمند خود فلز سرد و سخت را با نقوش گل و گیاه و انگور جان بخشید.

  به گزارش سایت قطره و به نقل ازایسنا، محمد ظریفی اصفهانی، فرزند استاد مرحوم علی ظریفی اصفهانی ضمن تأیید این خبر به ایسنا گفت: مرحوم پدرم که از اساتید و هنرمندان پیشکسوت قلمزنی اصفهان به شمار می روند، ساعت 3 نیمه شب گذشته 22 مهر 1401 به رحمت خدا رفتند.

  ظریفی اعتقاد داشت: درخت تاک مصداق یک هنرمند است و پُربارترین و افتاده ترین درخت ها است و من اکثراً تاک کار می کنم.

این هنرمند فقید درباره ورود خود به هنر قلمزنی گفته است: من از سن چهار سالگی وارد حرفه قلمزنی شدم که آن موقع جنگ دوم جهانی بود، اما وقتی هفت ساله شدم کار قلمزنی و کلاً کار هنر تعطیل شد.

من از چهار تا هفت سالگی در چند مغازه قلمزنی ازجمله نزد استاد محمدتقی پشوتن به کار کردن در زمینه هنر قلمزنی مشغول بودم تا اینکه 10 ساله شدم و دیگر برای خودم کار کردم.

  استاد علی ظریفی اصفهانی هنرمند را اینگونه تعریف کرده است: هنرمند مثل میوه می مانَد چون میوه تا روی درخت رسید، می افتد، اما هنرمند وقتی افتاد، می رسد.

  ابداع روش جدیدی در قلمزنی (حرکت فلز روی فلز) که در هیچ کجای جهان سابقه نداشته است، هنر مختص استاد علی ظریفی اصفهانی بود.

هنرمند از جامعه خودش جلو است و وقتی مُرد و سال ها گذشت بعد درباره او صحبت می کنند و تازه می فهمند این هنرمند چه کسی بوده و چه کارهایی انجام داده است و بعد برایش بزرگداشت و سالگرد می گیرند!
کلید واژه ها: اصفهان – هنرمند – اصفهانی – قلمزنی – استاد – قطعه نام آوران – خیابان – مراسم تشییع – فرزند – گذشته – ایسنا – باغ رضوان – هنرمندان – رشته – اردیبهشت – ساعت – گل و گیاه – رحمت خدا – پیشکسوت – برگزار – مهرماه – نوآوری – اساتید – بیماری – بن بست – سپرده – گزارش – تشییع – انگور – مراسم


منبع: https://www.ghatreh.com/news/nn65298324/%D8%AF%D8%B1%DA%AF%D8%B0%D8%B4%D8%AA-%D9%87%D9%86%D8%B1%D9%85%D9%86%D8%AF-%D8%B1%D8%B4%D8%AA%D9%87-%D9%82%D9%84%D9%85%D8%B2%D9%86%DB%8C

او علاقه زیادی به درخت تاک داشت و و این درخت را به هنرمندان تشبیه می ‏کرد و معتقد بود یک هنرمند واقعی هم باید همین طور باشد.

  به گفته فرزند این هنرمند فقید، مراسم تشییع این هنرمند فقید هنر قلمزنی اصفهان، امروز 23 مهرماه 1401 از ساعت 10 و 30 صبح از درب منزل وی واقع در اصفهان، خیابان عسگریه، نرسیده به خیابان پروین، بن بست 34 برگزار خواهدشد و در قطعه نام آوران باغ رضوان اصفهان به خاک سپرده می شوند.

او در دانشکده پردیس اصفهان نیز مدت چند سال به آموزش هنر قلمزنی پرداخته است.

– استاد علی ظریفی اصفهانی، هنرمند برجسته رشته قلمزنی، شب گذشته بعد از یک دوره بیماری در سن 86 سالگی درگذشت.

وقتی هنرمند آفرینشی انجام می دهد به او خیلی سخت می گذرد چون تا وقتی که زنده است زبان هنرمند را نمی فهمند.

این هنرمند برجسته اصفهانی ابداعات و نوآوری های قابل توجهی در این هنر انجام داد و با دستان پرتوان و هنرمند خود فلز سرد و سخت را با نقوش گل و گیاه و انگور جان بخشید.

کنار کارگاه من در پشت موزه خط هم درخت تاکی روی زمین افتاده بود و بعضی ها پاهایشان را روی شاخه هایش می گذارند و خردش می کنند و بعضی ها با آن داربست درست می کنند؛ هنرمند هم درست مثل درخت تاک پربارترین و افتاده ترین درخت ها است.

  استاد علی ظریفی اصفهانی، دوم اردیبهشت ماه 1315 خورشیدی در محلّه مسجد جامع عتیق اصفهان متولد شد.