​جشنواره گل و گلاب میمند برگزار می‌شود

در نشست هماهنگی «جشنواره گل و گلاب میمند» که با حضور نماینده فیروزآباد، فراشبند و قیرو کارزین در مجلس، شهردار و اعضای شورای شهر میمند که اخیرا برگزار شده، افزود: امسال نیز پیش بینی می شود استقبال خوبی از آن صورت گیرد که همین جا از مردم دعوت می کنیم تا از این ظرفیت استفاده کنند ضمن اینکه از مسوولان استان نیز انتظار داریم در راستای رشد و شکوفایی گردشگری میمند با ما همکاری کنند.

​جشنواره گل و گلاب میمند برگزار می‌شود

فرماندار شهرستان فیروزآباد در این رابطه گفت: هشتم اردیبهشت ماه شهر میمند میزبان جشنواره گل و گلاب خواهد بود.

تولید گلاب در میمند فقط مربوط به اردیبهشت ماه بوده و علاوه بر گلاب، ۴۰ نوع عرقیات دیگر تولید می شود

میمند دارای یک هزار و ۲۰۰ هکتار سطح زیر کشت باغ‌های گل محمدی دیمی و آبی است که بخش آبی آن در دشت‌های میمند و تابعه و دیم در ارتفاعات شمالی و جنوبی مشرف به میمند یا ارتفاعات منطقه‌هایی به نام خرسان، آپادانا و.. کشت می‌شود.

از این شهر به عنوان گلخانه فارس یاد می شود؛ امسال هم مانند هر سال قرار است که هشتم اردیبهشت ماه شهر میمند میزبان جشنواره «گل و گلاب» باشد.

با توجه به بارش باران هر ساله سه هزار تن گل محمدی در بخش میمند به دست می آید و در پی آن از این میزان گل تولید شده ظرف ۴۵ روز ۹ هزار تن انواع گلاب تهیه می شود البته طی این مدت با توجه به خشکسالی و کاهش باران تولید گلاب کاهش داشته است.

تولید گلاب این بخش فقط مربوط به اردیبهشت ماه بوده و علاوه بر گلاب، ۴۰ نوع عرقیات دیگر نیز مانند نسترن، شاطره، بیدمشک و نعناع که عمده آن مصرف دارویی دارند تولید می شوند ضمن اینکه در فصول سرما که گلاب تولید نمی شود سایر عرقیات نظیر کاسنی، کیالک، لیمو، گردو و… که در فصلهای تابستان و پائیز خشک شده عرق گیری می شوند.

حبیب‌الله جمشیدی گفت: رویدادهای استان فارس در ابعاد مختلف کشاورزی، گردشگری و نمایشگاهی می تواند به عنوان یک منبع درآمدزایی معرفی شود.

بازار؛ گروه استانها: بخش میمند در ۱۰۰ کیلومتری جنوب شیراز واقع شده ‌است و به واسطه برخورداری از باغها و مزارع گل متعدد به گلخانه فارس شهرت گرفته است.

به گفته وی این جشنواره‌ها می‌تواند در سطح ملی و استانی برگزار شود لذا باید زمینه را برای توسعه این رویدادها بیش از پیش مهیا کرد که مستلزم هم افزایی همه دستگاه ها و علاقه مندان است.


منبع: https://www.tahlilbazaar.com/news/216432/%D8%AC%D8%B4%D9%86%D9%88%D8%A7%D8%B1%D9%87-%DA%AF%D9%84-%D9%88-%DA%AF%D9%84%D8%A7%D8%A8-%D9%85%DB%8C%D9%85%D9%86%D8%AF-%D8%A8%D8%B1%DA%AF%D8%B2%D8%A7%D8%B1-%D9%85%DB%8C-%D8%B4%D9%88%D8%AF