توسعه زیرساخت های پایانه صادراتی گل و گیاه محلات در دستور کار است

وی ادامه داد: واردات 11 ماهه استان مرکزی از پنج کشور دنیا به میزان 549 تن کالا است که واردات این کالاها نسبت به مدت مشابه سال قبل از آن 8 درصد افزایش یافته است همچنین عمده کالاهای وارد شده به استان شامل 42 درصد از کشور امارات متحده عربی، 15 درصد از چین، 15 درصد از ترکیه، 4 از درصد هند و 3 درصد از هنگ کنگ است.

مدیرکل گمرکات استان مرکزی خاطرنشان کرد: هزار و 181 فقره پرونده کالای قاچاق به ارزش 162 میلیارد تومان سال گذشته در سازمان تعزیرات حکومتی استان مرکزی تشکیل شد که تعداد پرونده ها نسبت به مدت مشابه سال گذشته 57 درصد رشد و از نظر ارزی 97 درصد رشد داشته است.

مدیرکل گمرکات استان مرکزی ادامه داد: حدود 85 درصد کالاهای صادراتی کشور به کشورهای همسایه صادر شده که نیاز است با مطالعه بازارهای کشورهای جهان زمینه صادرات به سایر کشورها نیز فراهم شود.

بهترین پایانه های صادراتی استان مرکزی می تواند در زمینه گل و گیاه در محلات باشد که اگر زیرساخت های آن فراهم و در آنجا مستقر شود اقدام بسیار ارزشمندی است ، – اما هنوز چارت سازمانی برای این پایانه ها تعریف نشده است.

حسینی عنوان کرد: با توجه به شعار سال با عنوان سال تولید، دانش بنیان و کارآفرین توسط مقام معظم رهبری و حمایت های انجام شده از شرکت های دانش بنیان صادرات کالا از این شرکت ها ارزش افزوده بالایی برای کشور به همراه دارد.

وی تصریح کرد: 90 درصد کالاهای صادراتی استان در راستای تسهیل در امر صادارت این کالاها در مسیر سبز قرار داشته و نیازی به بررسی و ارزیابی کالاهای این شرکت ها وجود ندارد و کالاهای صادراتی اندکی در استان مرکزی در مسیر قرمز قرار دارد و این کالاها نیازمند ارزیابی فیزیکی شده و اسناد آنها کنترل می شود.

650 تن کالا به ارزش 58 میلیون دلار از گمرکات استان مرکزی صادر شد مدیرکل گمرکات استان مرکزی تصریح کرد: از ابتدای سال جدید تاکنون 650 تن کالا به ارزش 58 میلیون دلار از گمرکات استان مرکزی به 70 کشور دنیا صادر شده که صادرات این کالاها از نظر وزنی7 درصد و ارزی 9 درصد نسبت به مدت مشابه سال گذشته رشد داشته است.

5 درصد، امارات متحده عربی با 8 درصد و افغانستان با 3 و نیم درصد بوده است.

مدیرکل گمرکات استان مرکزی تصریح کرد: طی 11 ماهه سال گذشته میزان صادرات غیرنفتی کشور به 104 کشور دنیا 48.

وی بیان کرد: عمده کالاهای صادر شده از گمرکات استان محصولات پتروشیمی، شمش آلومینیوم، ماهیان زینتی، گل و گیاهان زینتی و کاشی و سرامیک بوده است که متوسط نرخ کالاهای صادراتی از استان مرکزی به ازای هر تن 735 دلار بود که این رقم در کشور 375 دلار است.

حسینی عنوان کرد: عمده کالاهای صادر شده از کشور به پنج کشور دنیا شامل چین با 23 درصد، عراق 24 درصد، ترکیه با 12.

حسینی عنوان کرد: در راستای حمایت از شرکت های دانش بنیان و فعالان مجاز اقتصادی هزینه خدمات ارائه شده به این شرکت ها با 50 درصد ارائه می شود همچنین در راستای تسهیل در امر صادرات هیچگونه کالای صادراتی به گمرکات استان مرکزی وارد نشده و خدمات گمرکی در محل کارخانه و واحدهای تولیدی فعالان اقتصادی ارائه می شود.

وی افزود:گمرکات استان در چندین کنوانسیون بین المللی عضو است که باید مفاد آن رعایت شود همچنین 22 سازمان درگیر امر تجارت خارجی هستند که این سازمان ها طبق ماده 12 قانون گمرک باید زیر نظر گمرک فعالیت کنند، در این راستا سامانه امور جامع گمرکی راه اندازی شد و این سازمان ها طبق دستورالعمل ها موظف به همکاری با گمرک هستند و خوشبختانه اکثر سازمان ها تحت لقاء این سامانه قرار گرفتند و از طریق سامانه به صورت مجازی انجام و مجوزها هم صادر می شود .

حسینی عنوان کرد: میزان صادرات 11 ماهه استان مرکزی به پنج کشور دنیا یک میلیارد و 246 میلیون دلار بوده است که صادرات این کالاها نسبت به مدت مشابه سال قبل از آن روند افزایشی داشته است و عمده کالاهای صادراتی استان مرکزی به پنج کشور شامل 28 درصد به کشور عراق، 24 درصد ترکیه، 20 درصد افغانستان، 7 درصد پاکستان و 3 درصد به کشور روسیه بوده است.

از اراک، اسماعیل حسینی ظهر امروز در نشست با اصحاب رسانه به مناسبت هفته دولت و عملکرد یک ساله گمرکات استان مرکزی اظهار داشت: گمرک جمهوری اسلامی ایران یک سازمان دولتی زیرنظر وزارت اقتصاد و دارایی و متولی امر ترانزیت، واردات و صادرات با رعایت همه چهارچوب ها، قوانین و مقررات گمرک، صادرات و واردات و کنوانسیون های بین المللی است.

وی بیان کرد: بهترین پایانه های صادراتی استان مرکزی می تواند در زمینه گل و گیاه در محلات باشد که اگر زیرساخت های آن فراهم و در آنجا مستقر شود اقدام بسیار ارزشمندی است ، اما هنوز چارت سازمانی برای این پایانه ها تعریف نشده است.

حسینی بیان کرد: حدود 130 پرونده قاچاق در این مدت برای مشتقات نفتی تشکیل شد که این پرونده ها در دادسرا و تعزیرات حکومتی استان درحال رسیدگی بوده و این در حالی است که هیچ یک از متهمان کالاهای قاچاق به استان مرکزی تعلق ندارد و امیدواریم به سمتی برویم که مردم از هیچ یک از کالاهای قاچاق به ویژه آرایشی و بهداشتی و مواد غذایی استفاده نکنند چراکه به سلامت مردم آسیب وارد می کند.

18 نوع تسهیلات برای شرکت های فعالان اقتصادی مجاز وی با اشاره به اینکه فعالیت تجارت خارجی به سه دسته شامل شرکت های فعالان اقتصادی مجاز، شرکت های دانش بنیان و بخشی غیر از این شرکت ها تقسیم شده است ادامه داد: 18 نوع تسهیلات برای شرکت های فعالان اقتصادی مجاز در نظر گرفته شده است که در راستای حمایت از شرکت های دانش بنیان این 18 نوع تسهیلات صادراتی به شرکت های دانش بنیان نیز اختصاص پیدا کرده است.

انتهای پیام/712/ی
کلید واژه ها: گمرک – صادرات – سازمان – گمرک جمهوری اسلامی ایران – استان مرکزی – وزارت اقتصاد و دارایی – بین المللی – کنوانسیون بین المللی – پایانه – جمهوری اسلامی ایران – نشست با اصحاب رسانه – گمرک جمهوری اسلامی – گل و گیاه – استان – قوانین و مقررات – صادرات و واردات – اقتصاد و دارایی – زیرساخت – واردات و صادرات – پایانه صادراتی – جمهوری اسلامی – واردات – گمرکات – وزارت اقتصاد – چارت سازمانی – سازمان دولتی – تجارت خارجی – اصحاب رسانه – مرکزی – رعایت


منبع: https://www.ghatreh.com/news/nn64799279/%D8%AA%D9%88%D8%B3%D8%B9%D9%87-%D8%B2%DB%8C%D8%B1%D8%B3%D8%A7%D8%AE%D8%AA-%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D9%BE%D8%A7%DB%8C%D8%A7%D9%86%D9%87-%D8%B5%D8%A7%D8%AF%D8%B1%D8%A7%D8%AA%DB%8C-%DA%AF%D9%84-%D9%88-%DA%AF%DB%8C%D8%A7%D9%87-%D9%85%D8%AD%D9%84%D8%A7%D8%AA-%D8%AF%D8%B1

مدیرکل گمرکات استان مرکزی اضافه کرد: یکی از دستور کارهای گمرکات استان ایجاد سرویس ارزیابی برای شرکت های دانش بنیان در راستای تسهیل در صادرات محصولات این شرکت ها است که در این راستا 22 انبار اختصاصی نیز به این شرکت ها تخصیص یافت.

6 میلیارد دلار بوده که نسبت به مدت مشابه 28 درصد رشد صادراتی در سال گذشته وجود داشته است.