بازار صنعت گل و گیاه زینتی در اختیار دلالان است

محمدعلی صفاری در گفتگو با خبرنگار بازار اظهار کرد: با وجود تمام برتری که تولید گل و گیاه زینتی دارد، این صنعت به شدت نادیده گرفته شده است.

این تولید کننده گل و گیاه زینتی وجود دلالان و واسطه گران را از عوامل بازدارنده در فرایند تولید و صادرات این محصولات دانست و بیان کرد: بخش اعظمی از چالش‌های این حوزه واسطه گری است.

وی ادامه داد: در حال حاضر هزینه‌ نهاده‌های کشاورزی مربوط به گل و گیاه زینتی مانند سم، کود، بذر، پلاستیک، گلدان و هزینه‌های مربوط به گلخانه مثل حامل های انرژی و دستمزد کارگر روز به روز افزایش یافته که این ادامه فعالیت را سخت تر می کند.

به گفته صفاری، گلستان از جمله استان های دارای پتانسیل برای تولید و صادرات برخی گونه های گل و گیاه است، که باید روی آن سرمایه گذاری شود.

این تولیدکننده گلستانی خاطرنشان کرد: اکثر محصولات تولیدی در استان عرضه می شود و مقداری از تولیدات نیز به استان‌هایی مانند، خراسان رضوی، مازندران و سمنان ارسال می شوند.

وی در پایان افزود: توسعه تولیدات گل و گیاه در افزایش شادی و نشاط روحی و روانی، آرامش شهروندان و کاهش معضلات عصبی در جامعه اثر بسیار مثبتی دارد و باید به گسترش آن در فضاهای سبز نیز توجه بیشتری شود.


منبع: https://www.tahlilbazaar.com/news/195636/%D8%A8%D8%A7%D8%B2%D8%A7%D8%B1-%D8%B5%D9%86%D8%B9%D8%AA-%DA%AF%D9%84-%D9%88-%DA%AF%DB%8C%D8%A7%D9%87-%D8%B2%DB%8C%D9%86%D8%AA%DB%8C-%D8%AF%D8%B1-%D8%A7%D8%AE%D8%AA%DB%8C%D8%A7%D8%B1-%D8%AF%D9%84%D8%A7%D9%84%D8%A7%D9%86-%D8%A7%D8%B3%D8%AA

این تولید کننده گل و گیاه زینتی با بیان اینکه گلستان بستر مناسبی برای رویش و پرورش انواع گل وگیاه است، افزود: به دلیل ناتوانی کشورهای آسیای میانه در تولید این محصول به واسطه شرایط آب و هوایی آن، فرصت مناسبی را برای صادرات گل و گیاه فراهم آورده است.

وی اضافه کرد: واسطه‌هایی که در این بخش حضوردارند، تولیدات کشاورز را با قیمت پایین خریداری کرده و در بازار به قیمت بالاتری به فروش می‌رسانند.

صفاری با بیان اینکه قیمت بذر وارداتی دستخوش نوسانات نرخ دلار می شود، گفت: به این ترتیب برای خرید مجدد باید رقمی بیش از گذشته پرداخت کنیم که این در سال مبلغ گزافی برای تهیه بذر می شود.

به گفته وی، بالا بودن هزینه های تولید، فرایند تولید سنتی، نبود بازارهای فروش، سیستم حمل و نقل و محدودیت های واردات بذر از جمله موانعی است که منجر به عدم توسعه این صنعت در استان شده است.