«باباآدم»؛ راز درآمد میلیونی بانوی تهرانی | این شهروند خانه


این شهروند خانه ای متفاوت با دیگر خانه ها دارد.

بهارخواب خانه اش پر است از گلدان های خوش آب و رنگی که دوست دارید هرکدام از آنها را در جایی از خانه تان داشته باشید و از تماشایشان لذت ببرید.

– همشهری آنلاین – مریم قاسمی : زهرا سالمی کدبانوی این خانه سبز است و علاقه اش به پرورش گل و گیاه زبانزد اهالی منطقه 18 شده.

همسایگی با او پای خیلی از هم محله ای ها را به این خانه کشانده تا با روش های تکثیر و پرورش انواع گل ها آشنا شوند.

بهار خواب 12 متری او تبدیل به گلخانه ای نقلی و زیبا شده که دل هر بیننده ای را با خود می برد، چراکه اینجا به یک خانه سرسبز و جذاب تبدیل شده است.

نگهداری از گل و گیاه، مثل نگهداری از بچه گلدان ها در بهارخوابی که پر از تابش نور خورشید است جا خوش کرده اند.

گرمای هوا اصلا آزارشان نمی دهد، چون کدبانوی خانه یک کولر آبی و یک هواکش برایشان فراهم کرده تا حال همه شان خوب باشد.

هم محله ای ساکن شهرک ولی عصر(عج) و خیابان بافان می گوید: از کودکی به نگهداری گل و گیاه علاقه داشتم، اما خیلی جدی به سراغش نمی رفتم.

الان پسرم 20 سال و دخترم 16 سال دارد.

بعد از اینکه بچه هایم بزرگ شدند و تقریباَ از آب و گل درآمدند، برای اینکه تنهایی ام را پرکنم و خودم را سرگرم، به سراغ گل و گیاه رفتم.

برای همین چند سالی می شود که بیشتر وقتم را برای پرورش گل و گیاه، به ویژه انواع گران قیمت و با ارزشش، در خانه ام صرف می کنم.

سالمی می گوید: نگهداری از گل و گیاه مثل بزرگ کردن بچه می ماند.

باید به آن توجه کرد و برایش وقت گذاشت.

یک گلدان مثل بچه ای کوچک نیاز به رسیدگی و توجه دارد.

گاهی باید ناز یک گیاه را کشید.

گیاهان به خوبی توجه کردن را می فهمند.

سالمی با بیلچه و آبپاشی که در گوشه بهارخوابش گذاشته، خاک بعضی گلدان ها را زیر و رو می کند و به آنها آب می دهد و می گوید: در اینجا گل ها و گیاهان زینتی پرورش می دهم و تکثیر می کنم.

برایم خیلی اهمیت دارد که آنها در بهترین شرایط زندگی کنند.

به همین دلیل، همه تلاشم را می کنم که همه امکانات برای آنها مهیا باشد.

دل همسایه ها غنج می رود صاحبان این خانه هر روز صبح زود با صدای گنجشک ها بیدار می شوند و در روز دو سه باری شاهد سمفونی زنده پرنده ها در خانه هستند.

اینجا در فصل های بهار و تابستان از حضور پروانه و زنبور هم خالی نیست.

همه جای این خانه بوی شادابی و سر زندگی می دهد.

سالمی می گوید: همسایه ها و دوستان و اقوام با دیدن اینجا و گل و گیاهان زیبا دلشان غنج می رود و تلاش می کنند آنها هم صاحب گلدان گل شوند.

بارها از من خواسته اند برایشان از نوعی گیاه قلمه ای بگیرم و من با کمال میل این کار را انجام می دهم.

اما به آنها می سپارم که خیلی زود برای بردن گیاهشان به اینجا بیایند.

چون به محض اینکه گلی ریشه می زند و در گلدان جا می گیرد، دیگر دلم نمی آید آن را به کسی بسپارم؛ دوست دارم خودم آن گیاه را پرورش بدهم! خیلی وقت ها همسایه ها از من می خواهند به خانه شان بروم و به گلدان ها و باغچه های خانه شان سر بزنم و به آنها آموزش بدهم.

من هم این کار را می کنم.

همسایه هایی که متوجه شده اند من در بهارخواب خانه ام گل و گیاه تکثیر می کنم و از این راه درآمد خوبی دارم، دلشان می خواهد برای خودشان باغ و باغچه ای داشته باشند.

خیلی ها بعد از دیدن گلدان های من سراغ دوره های آموزشی کاشت و پرورش گل و گیاه شهرداری رفته و در دوره ها شرکت کرده و برای خودشان گلخانه ای دست و پا کرده اند.

من از این بابت خوشحالم که توانستم انگیزه ای در آنها به وجود آورم.

شهرداری کمک زیادی به من کرد سالمی کنار گلدان هایش می ایستد و می گوید: سال پیش، بعضی از این گل و گیاهان را با مبلغ ناچیزی خریداری کردم.

آن زمان این گیاهان کوچک بودند، اما حالا بزرگ شده اند.

بارها از کنارش برای دیگران قلمه زده ام.

رشد خوبی داشته اند.

او به دوره های آموزشی در مرکز مشاوره و کلینیک گل و گیاه شهرداری منطقه 18 در بوستان قائم(عج) اشاره می کند که به او کمک زیادی کرده تا برای خودش کسب و کار راه بیندازد و به عنوان کارآفرین چندین نفر دیگر را نیز در این حرفه مشغول کند: برای رسیدن به این مرحله، بیش از 4 سال به طور مستمر و منظم در این کلاس ها شرکت کردم و چیزهای زیادی یاد گرفتم.

شهرداری بذر انواع گل و گیاه را رایگان در اختیار شرکت کننده ها می گذاشت و باعث می شد که با انگیزه بیشتری گل و گیاه پرورش دهیم.

گلخانه اش پر است از گلدان های پتوس، گل لاله، سنبل سبز، گندمی، حسن یوسف، شمعدانی و کاکتوس های جورواجور.

او می گوید: چند وقت پیش یکی از گلدان هایم که توقع گل دادن از آن را نداشتم، گل داد.

چنان ذوق زده بودم که حد و حساب نداشت.

گاهی ساعت ها می نشینم و به این گلدان ها خیره می شوم.

هرچه بوستان بیشتر، بهتر تمام خانه زهراخانم پر است از گل های باطراوت و رنگارنگ.

او چنان شادابی و تازگی به خانه اش بخشیده که روشن است اگر می شد تمام محله و شهرش را پر از گل و گیاه می کرد.

او می گوید: وقتی در محله های مختلف منطقه مان قدم می زنم و از جاهای مختلف گذر می کنم، می بینم چقدر به فضای سبز رسیدگی می شود.

بعضی از معابر شهرک ولی عصر(عج) از این سرسبزی و طراوت برخوردار است، اما کافی نیست.

به نظرم هرچه گل و گیاه در این منطقه بکارند، باز هم کم است.

اهالی محله اغلب در آپارتمان زندگی می کنند و فرصت زیادی برای استراحت در فضای باز ندارند.

هرچه این فضاهای سبز و بوستان ها در محله بیشتر شود، هم به زیباتر شدن محله کمک می کند و هم آرامش بیشتری برای اهالی فراهم می شود.

همه می تواند گلخانه داشته باشند گلدان ها را یکی یکی بهمان نشان می دهد، شاخه های اضافی آن را جدا می کند و دور می اندازد؛ طبق آموزش هایی که برای هرس گیاهان دیده است باید شاخه های مزاحم را جدا کرد تا گیاه رشد بهتری داشته باشد.

به گفته سالمی، هرکسی که اندک فضایی مثل گلخانه برای رسیدگی به گیاه داشته باشد می تواند از طریق کاشت گیاه برای خودش درآمدی هم داشته باشد: گیاه موجودی زنده است که با اندکی رسیدگی رشد می کند و بزرگ می شود و هر از گاهی برای بهبود رشد گیاه لازم است که شاخه های اضافی هرس شوند.

این شاخه ها را می توان در گلدان تازه ای کاشت و تعداد گلدان ها را به همین شکل بیشتر کرد.

من می توانم از برگ هایی که از شاخه اصلی می چینمشان، گلدان های دیگری درست کنم و این گلدان های جدید را به هرکسی که دوست دارد بفروشم.

گل های دوستداشتنی من از همه اینها که بگذریم، توی گلخانه زهرا سالمی چند نمونه گل وگیاه خاص وجود دارد که بهتر است خودش درباره آنها توضیح بدهد: در اینجا چند نوع گل پرورش می دهم که به قول معروف پولساز هستند.

هرچند به همه گل و گیاهانم علاقه دارم اما باباآدم و زاموفیلیا گل های محبوب و دوستداشتنی من هستند.

من از پرورش و تکثیر آنها پول خوبی به دست می آورم.

مثلا قیمت فروش گل باباآدم از 700 هزار تومان شروع می شود و تا 16-17 میلیون تومان، بسته به اندازه آن، فروخته می شود، یا گل زاموفیلیا حدود 800 هزار تومان قیمت دارد.

بنابراین، می توان با پرورش و تکثیر این نوع گیاهان درآمد میلیونی داشته باشیم، به شرط تلاش و همت خودمان.

او در پایان از شهرداری منطقه 18، به ویژه مسئولان اداره فضای سبز که دوره های آموزشی رایگان برای شهروندان راه اندازی می کنند، قدردانی کرد، چرا که از او کارآفرین موفق ساخته است.

سالمی امسال و در سال های گذشته چندین بار به عنوان کارآفرین برتر منطقه18 در حوزه گل و گیاه معرفی و با اهدای لوح تقدیر از او قدردانی شده است.

کلید واژه ها: خانه – گل و گیاه – بانوی – نگهداری – خواب – بهار – گلدان – پرورش – نور خورشید – مریم قاسمی – گرمای هوا – محله – گیاه – کولر آبی – خانه سبز – منطقه 18 – خانه ها – همه شان – متفاوت – آنلاین – همشهری – شهروند – خورشید – گلخانه – تهرانی – خوش آب – اهالی – منطقه – قاسمی – انواع


منبع: https://www.ghatreh.com/news/nn64501172/%C2%AB%D8%A8%D8%A7%D8%A8%D8%A7%D8%A2%D8%AF%D9%85%C2%BB%D8%9B-%D8%B1%D8%A7%D8%B2-%D8%AF%D8%B1%D8%A2%D9%85%D8%AF-%D9%85%DB%8C%D9%84%DB%8C%D9%88%D9%86%DB%8C-%D8%A8%D8%A7%D9%86%D9%88%DB%8C-%D8%AA%D9%87%D8%B1%D8%A7%D9%86%DB%8C