انواع گل زینتی در تهران

قلمه پیوند: تکثیر گل رز از طرق مختلف صورت میگیره مثل پیوند و قلمه و بذر.در روش تجاری از قلمه پیوندی استفاده میکنند یعنی اول پیوندک هلندی رو پایه پیوند میزنند از روش پیوند جوانه ، بعد کل پایه و پیوندک رو قلمه میکنند تا همزمان هم ریشه بده هم قلمه بگیره برای نتیجه بهتر لازمه دمای گلخونه پایین و رطوبت بالا باشه و همینطور ترجیحا خاک بهشت گل کمی گرم باشه. در حالی که گونه های غیر صعود کننده مانند grandiflora، گل رز هلندی و گلهای درختچه ای نیازی به قیمد یا داربست ندارند، اما از حمایت آن بهره مند می شوند، زیرا بعضی از اینها می توانند به 6 تا 10 فوت ارتفاع و گاهی اوقات به همان اندازه پهن شوند. گل رز دارای گلهای درشت ، معمولاً پرپر و به رنگهای صورتی ، سفید ، قرمز، متمایل به ارغوانی، درروی ساقه بطور منفرد و یا خوشه های سه تا پنج تائی ظاهر میشود.

انواع گل زینتی

گلخانه های مولتی اسپان ازگلخانه های ونلو به دلیل ثبات بیش شرایط وحجم بیش هوا مطلوبترند.هم چنین نورگیری آنان بیش و قیمت احداث آنان سبکتر می باشد. دیواره های جانبی گلخانه میبایست تا ارتفاع محصول باشد. اما اگر شاخه های کمی وجود داشته باشد ، آنها برداشته نمی شوند ، اما شاخه های جانبی آنها به سادگی کوتاه می شوند. آنها همچنین دارای اندازه شکوفه بزرگتر و عمر گلدان بیشتری هستند ، اما فاقد عطر هستند و مقاومت کمی در برابر بیماری دارند.

گل رز دارای گلهای درشت ، معمولاً پرپر و به رنگهای صورتی ، سفید ، قرمز، متمایل به ارغوانی، درروی ساقه بطور منفرد و یا خوشه های ۳ تا ۵ تائی ظاهر می شود. اولین ۲ رگیری چای ، گلهای زرد خالص ندادند.تا در سال ۱۹۰۰ میلادی .ژوزف پرند دوشه (Joseph pernet Doucher)نخستین گل کاملاً زرد خالص ، را وارد بازار نمود. هم چنین كشورهاي اروپايي، آمريكا، کشورهای آسیای میانه وژاپن از عمده وارد كنندگان گل رز به شمار مي روند. در حقیقت میوه های گل سرخ موجود در بازار اغلب فاقد ویتامین ث می باشد، حتی اگر بپذیریم که میزان اسید اسکوربیک موجود در میوه گل محمدی بالا و در حدود یک درصد باشد و پایان این مقدار کاملاً وارد فراورده ها ی تهیه شده همچون دمکرده ، سوپ و مربا مصرف شود اما هزینه ویتامین ث این فراورده ها در حدود ۲۵ برابر هزینه ویتامین صناعی ( سنتزی ) خواهد بود ، چون اغلب خصوصیات فوق امکان دارد ، درست نباشد و چون از پیشنهاد جذب و متابولیسم ویتامین ث طبیعی و صناعی فرقی با یکدیگر ندارد ، بنابراین میوه گل سرخ ، نمی تواند به عنوان ۱ منبع اقتصادی برای ویتامین ث محسوب شود و در قرصهای ویتامین ث محتوی میوه گل سرخ و ویتامین ث صناعی می باشد ، اغلب ذکری از ویتامین ث طبیعی نمی شود و در اکثر موارد مقدار ویتامین ث طبیعی هم زیاد ناچیز می باشد.

• گلهای رز معمولا طیف رنگی گسترده ای دارند از قرمز که معروف ترین رنگ آن است تا رنگ های متنوع دیگر مانند سفید و زرد و صورتی و سیاه، اما میتوان گفت نمونه کمیاب گل رز، گل رز آبی می باشد که آن را به روش های مصنوعی در گلخانه ها به رنگ آبی تبدیل می کنند. بیماری سفیدک دروغی(سفیدک درونی,کرکی) یکی از بیماریهای شایع رز می باشد که عمدتا در فصل پاییز بروز میکند.رطوبت نسبی در این فصل بالاست و قارچ را فعال میکند.این قارچ به پایان گونه های رز حمله میکند ولی شدت خسارت درهمه گونه ها یکسان نخواهد بود.عامل این بیماری قارچ Pseudoperonospora sparsa Berk می باشد که بصورت سیستمیک گیاه را آلوده می کند. روش های کنترل : محافظت ۱۰۰% و کامل از الوده شدن رزها به بیماری غیر امکان دارد ولی در طبقه بندی گونه های رز بعضی گونه ها نسبت به سفیدک حساس ترند,بنابراین انتخاب گونه هایی با حساسیت کمتر می تواند مفید باشد.

رز مدال طلا یک بوته راست و تقریبا بدون خار است که ارتفاعش به ۹۰ سانتیمتر میرسد. ساقه های گل محمدی به جوانب و بالا رشد میکند. قلمه: ولی برای تکثیر معمولی در فضای سبز بعد از هرس رز توی آذر ماه اون ها رو قلمه میکنند به این صورت که شاخه ۱۲ سانتی متر و قوی تر رو که از پایین ساقه گرفته شده رو به صورت اریب با قیچی میبرن و به همون صورت اریب هم توی ماسه میزنند و باعث میشه زودتر بگیره. روش های مبارزه: ۱-استفاده از توری در دریچه تهویه جهت جلوگیری از ورود تریپس از محیط بیرون ۲-شستشوی گل ها هم در موقع مشاهده تریپس می تواند موثر باشد.

دانشمندان انگلیسی در حین جنگ جهانی دوم متوجه شدند که میوه های گل رز ، به عنوان منابع زیاد غنی از ویتامین ث به شمار می آید ، به طوریکه ۳ عدد میوه متوسط گل سرخ یه اندازه ۱ پرتغال معمولاً ویتامین ث دارد. میوه های گل رز حاوی اسید اسکوربیک به مقادیر ۵/۰ تا ۷/۱ درصد می باشد اما مقدار ویتامین موجود در آن بستگی تام به منشا ء گیاهی ، محل کشت ، آب و هوای منطقه ، وقت جمع آوری و طریقه خشک شدن محصول دارد. ۲-بقایای گیاهی ناشی از ریزش ورق ها را جمع اوری کرده چراکه جا مناسبی برای زمستان گذرانی پاتوژن هستند و گلها و شاخه های مسن تر را هرس نمایید ۳-به یاری هرس تعداد شاخ و ورق بوته را کم نمایید و بوته ها را با فاصله متناسب بکارید تا از تجمع رطوبت و دما جلوگیری نمایید.

اما رز هلندی نظر ژنتیکی اصلاح شده تا دوام بیشتری داشته باشد و مدت بیشتری شاداب و با طراوت باقی بمانند و معمولا بین ۳ تا ۵ روز در دمای اتاق ماندگاری دارند. بر پایه گزارشی که از یک پژوهش مشترک میان گیاهشناسان ایرانی و هلندی به چاپ رسیدهاست، در مجموع در ۲۸ استان ایران ۴۰ گونه گل رز وجود دارد. گل رز هلندی چه مدت عمر می کند؟ این رز زیبا از پیوند رز دورگه پرپچوال و رز چای به وجود آمده است.

تریپس ها دهانشان دارای قسمت های سوهان مانندی می باشد که با آن گلبرگ گل یا برگ ها می مکند که این عمل باعث درست کردن رگه های قهوه ای بر گلبرگ های روشن گل ها میشود. هرس کردن در بهار یکی دیگر از کارهای مهمی است که باید برای این رز انجام دهید. رمبلرها پس از گلدهی هرس می شوند تا تاج ضخیم نشود و از شدت گلدهی کاسته نشود. درسالهای اخیر محصول گل بریده یکی از محصول های عمده باغبانی کشور به شمار می آید و این محصول در پایان فصول به بازار عرضه میشود. برخلاف گلخانه های ایران که عمدتاً پلاستیکی است در هلند پوشش گلخانه ها عمدتا شیشه بوده ودر سالهای اخیر از پوشش های اکریلیک هم استفاده میشود. ضروری به ذکر می باشد که شیشه های مورد استفاده در هلند در قطعات ۲/۱۱۲ در ۱۵۰ استفاده میشود در حالی که عرض شیشه در گلخانه های ایرانی کمتر و مقدار قاب بیش شده و نور گیری را کاهش میدهد.

سفیدک پودری یکی دیگر از بیماریهای شایع در گلخانه های رزاست.بروز بیماری به شکل پوشش سفید میسلیومی است که سطح ورق ها و سایر اندام آلوده را می پوشاند.این پوشش سفید سطح موثر فتوسنتزرا کاهش داده وباعث افت کیفیت محصول میگردد. در گونه ی مذکور گلبرگهای گیاه به شکل مارپیچ باز شده و اغلب در لبه ها به سمت عقب حرکت می کنند دقیقا طوری که نوک غنچه های گیاه به خوبی نمایان باشند. در سطح ورق ها بخصوص در نوک آنان پوششی سفید و پودری که شامل میسلیومها و کنیدیوفرهای قارچ است,مشاهده میشود. سوختن نوک گلبرگها یا سوختن حاشیه گلبرگهای و پیچ خوردگی گلبرگهای بیرونی میتونه نشونه ای از کمبود نور باشه با جابجایی بوته در زمستون به جای پر نور مشکل رو حل کنید. 1. ابتدا یک سیبزمینی را با دریل یا یک چوب سفت، تا وسط سوراخ کنید.

گل رز نام لاتین خود (روزا) از زبان فرانسه گرفته و گفته می شود که شاید از لغت Oscan مشتق شده باشد. همچنین ، اگر دوست دارید طرح تتوی خود را همیشه ببینید ، پشت و کف دست، انگشتان و ساعد بهترین انتخاب برای این کار هستند . اگر قصد دارید در دکوراسیون منزلتان تغییر و تحولی ایجاد کنید خرید گل را به برنامه ی خود اضافه کنید. برای برش قلمه از ساقه گل رز به قیچی تیز نیاز دارید. پس از ایجاد زخم بر روی ساقه، باید با استفاده از پلاستیک مقداری خاک مرطوب شده را در اطراف ساقه بپیچید. یک محیط کشتی که خیلی سریع تخلیه میشود قبل از اینکه ریشهها رطوبت را بگیرند خشک میشود و خاکی که ازنظر مواد آلی بسیار سنگین است ممکن است بیشازحد مرطوب بماند و باعث پوسیدگی ریشه شود. کشت و کا رآن در ایران ، در زمانهای قبل متداول بوده می باشد.

درخصوص تفاوت درجه حرارت شب و روز بهترين تفاوت مربوط به شش تا ده درجه می باشد دماي انتخابي براي رزهاي گلخانه اي با توجه به شدت نور و موقع سال متفاوت می باشد. ۲-در گلخانه ها وقتی که درجه حرارت نزدیک اپتیموم و رطوبت نسبی در شب ها بالا و در روز پایین است,اتفاق می افتد. وقتی صحبت از خالکوبی ها می شود، بزرگ تر بودن خالکوبی لوزما به مفهوم بهتر بودن خالکوبی نیست. نام رز موس بهدلیل رشد باتلاقیمانندش در قسمت کاسبرگها است که وقتی لمس میشود بویی شبیه بوی کاج میدهد.

برای برش قلمه از ساقه گل رز به قیچی تیز نیاز دارید.

۳-استفاده از کارتهای زرد و آبی در هر ۱۵-۱۰متر مربع ۱ عدد- و به ارتفاع کمی بالاتر از سطح گیاه ۴-تله هاي زرد چسبنده ( كارت زرد ) در طول راهروهاي داخل گلخانه ، نزديك در و پنجره ها و محل هاي ورودي نصب مي شود و حداقل هفته اي يك بار مورد بازديد قرار مي گيرد. دوستان مشکل اکثر رزها اینه که پاجوشهای زیادی تولید میکنند که همین عامل موجب اتلاف انرژی گل به سمت پاجوش ها میشه و گلدهی پایین میاد بوته ها و جوانه هایی که از کنار بوته ی اصلی سبز میشه با قیچی از ته نزنید! این فرایند برای شکستن خواب بذر و آماده سازی آن برای جوانه زنی لازم می­باشد. گل رز سرشار از ویتامین E است و فواید زیادی برای سلامت پوست دارد؛ روغن دانههای این گیاه برای محافظت از پوست بهویژه پوستهای خشک و حساس و درمان بعضی عارضههای پوستی استفاده میشود.

گونه ها و ارقام گوناگون و ترکیبی گل رز به خاطر زیبایی و عطر آنان زیاد شدن یافته می باشد. نخستین ۲ رگه های چای فرانسه نام دارد که به سال ۱۸۷۶ در فرانسه به دست آمد. این گیاه دلربا و زیبا دارای بسیاری از شعرها و متن و اس ام اس هایی زیبا به نام خود است. آنان در رنگ ، شکل ، بو، طول مدت گل دهی با اجداد خود بواسطه هیبریدهای انجام گرفته ، فرق دارند. ذرات خورشید، یک گونه به رنگ زرد زیبا. گل سرخ درختچه ای بوته ای می باشد که به مقتضای انواع اقلیمها ارتفاعی بین ۱ تا ۲ متر متغیر ، دارای ساقه های خاردار ، خارهای ریز و زیاد ، برگهای مرکب ، غالبا ۵ برگچه ای و دندانه دار سطح روئی برگ سبز تیره و سطح پشتی آن کدر می باشد . طول ساقه بین ۴۰-۲۰ سانتیمتر و قطر گل انتهای شاخه بین ۲٫۵-۱٫۵ سانتیمتر است.

تغييرات شرايط گلخانه مثل تغييرات شديد در دما، كاهش نور و نوسانات رطوبتي مي تواند موجب بدشكلي گلها و كاهش بازار پسندي آنان گردد. خسارت غير مستقيم : بدليل وجود تارها گياه دچار بد شكلي مي شود و رشدش كاهش پيدا مي كند كه اين خسارت بخصوص در گل خانه ها شايع می باشد. خسارت تريپس موجب زشت و بد شكل ورق ها مي شود. ورق ها اول لكه دار شده و خشك مي شوند. كنترل هفتگي براي شناسايي ورود كنه ها الزامي می باشد.نقاط حاوي كنه بايستي علامت گذاري شوند تا مكان هايي كه مبارزه بايد در آنان گونه گيرد،مشخص باشند.مي توان نقشه اي از گلخانه تهيه كرد كه نقاط مورد حمله كنه علامت گذاري شده باشد. كنه ها دوره زندگي كوتاهي دارند و ممكن می باشد نسبت به سموم مقاوم شوند.بنابراين بايستي سموم مورد استفاده از گروههاي شيميايي مختلف باشند. بیشتر باغبان ها سعی می کنند که خودشان کار برش را انجام دهند و تجهیزات کافی را برای این کار فراهم می کنند تا بتوانند از دانه های کاشته شده، رز های جدید به دست بیاورند.

بیشتر گلهای رز مدرن، مانند گل رز هلندی، شش یا هفت سال عمر می کنند و اگر مراقبت های استثنایی به گل داده شود، طولانی تر هستند. گلهای شاخه بریده را به ۳ دسته اصلی تقسیم می کنند. از گلبرگهای گل محمدی در نواحی غربی و شمال کشور ، مربا و شربت صحیح می کنند که به علت داشتن املاح ملین و مفید می باشد. شواهد تاریخی بیانگر این حقیقت است که هیچ کدام از گلها به اندازه گلهای رز در قلب بشر نفوذ نکرده است.گل رز نشانه الهه زیبایی و عشق یونانیان باستان, آفرد یت و رومیان ونوس بوده است.

منتشر شده در
دسته‌بندی شده در اخبار